Секоја примена која подразбира мачкање – се практикува пред спиење и се остава да делува преку ноќ. Кога станува збор за зглобови, после мачкањето треба да фиксираат со завој или памучна крпа.

Оваа лековита маст можете да ја користите за лекување на бронхитис, отитис, ангина, оток, изгореници, модринки, отворени рани, како и за низа женски болести, хемороиди, па дури и гангрени.

Во зависност од болеста, што се однесува до надворешна упореба, маста треба да се мачка, да се става како облога или да се втрие. Може да се користи и за внатрешна употреба – половина лажичка трипати дневно пред оброк.

Потребни состојки:

1 јајце
400 мл кантарионово масло (или друго масло)
60 г пчелин восок

Постапка:

Сварете го јајцето и извадете ја жолчката, белката не ви треба. Во една чинија издробете ја варената жолчка, а во емјалиран сад ставете го маслото. Додадете и восок, па на тивок оган растопете го. Кога ќе започне да се слуша „потпукнување“ земете ја жолчката и малку по малку додавајте во маслото со восокот. Маслото ќе започне да пени, па бидете подготвени брзо да го тргнете садот од оган.

Кога маслото ќе се смири, вратете го повторно на оган. Продолжете да додавате жолчка на истиот начин, до крај, со постојано мешање со лажица. Смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафеава. Тргнете од оган и оставете да отстои 15-20 минути. Процедете низ газа или ситна цедалка. Остатоците од жолчката во цедалката фрлете ги.

Кога маста ќе излади, ставете ја во стаклен сад и затворете со капак. Маста се чува во фрижидер, најдолго 10 месеци.

Доколку одлучите маста да ја користите како облога, потребно е да се загрее на водена пареа (на околу 40 степени).

ПРИМЕНА НА ЧУДОТВОРНАТА МАСТ

-Воспаление на синуси

Растопете малку од маста и веднаш соберете ја во пипета. За да се стврдне маста, потребно е ова брзо да се направи: капнете во носот двапати дневно со интервал од еден час. На овој начин можете да се ослободите и од хроничен синуситис, бидејќи маста ги пробива каналите и со себе го повлекува целиот гној.

-Гноен отитис

Парче пмук натопете во растопена маст и ставете во увото. По потреба менувајте ја облогата, со тоа што е потребно да се мачкате со маста и зад увото.

-Гнојна ангина, апцеси во грло, воспление на крајници

Ставете маст во грлото и облози на врат. Ако ова го правите навечер, повторувајте ја процедурата 2-3 пати, па наутро кога ќе станете апцесот ќе биде пукне.

-Бронхитис, болки во желудник, чиреви на тело, јачменче во око

Трипати на ден пред оброк, земајте по половина лажичка маст.

-Женски болести, фибромиом до 10 седмици, цисти на јајници, воспаленија, маститис

Натопете тампон со оваа маст и ставајте во вагината наутро и навечер. Постојат тврдења дека после 10 дена цистите целосно исчезнуваат. За фибромите е потребно малку подолго време. Кај маститис, на градите се става хартиена салветка натопена во маста, па одозгора се фиксира со најлон кеса. По можност, се менува на секои два часа.

-Изгореници, рани, чиреви, отоци, забоболка, болка во зглобовите

Нанесувајте на заболеното место преку ноќ и завиткајте. Ако раните не се големи, доволно е парче памук да натопите во маста. При забоболка, маста се зема со чист прст и се мачка болниот заб заедно со непцето околу него.

-Трофички чирови, гангрена

Се ставаат хартиени салветки натопени во маста и се менуваат на секои 2 часа. Од раната постојано обилно ќе истекува гној.

-Лекување на хемороиди

Направете тампон од газа и ставајте во анусот преку ноќ, 8-10 денови по ред или додека да дојде до подобрување.