Мешавина од ленено семе и вода помага кај дури седум проблеми со кожата!

Дали знаевте дека постои домашен третман после кој за 12 дена нема да можете да се препознаете себеси? Ако имате проблем со брчки, пробајте го што поскоро!

Тајната се крие во лененото семе кое со своите лековити својства придонесува кон подобрување на вашето поткожно ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа оној младешки изглед во пределот околу образите, осоебо во сензитивните делови на кожата околу очите, каде кожата е најтенка и клоно кон брчкање.

Ставете лажица ленено семе во чинија и прелијте со третина шолја зовриена вода, промешајте малку, неколку минути, а потоа прекријте со салвета и оставете да отстои до вечера.

Исцедете ја мешавината таа ноќ. Користете ја желатинестата водена маса во која стоеше лененото семе. Нанесете од овој раствор врз чиста кожа на лицето и вратот. Не мора да внимавате и да ги одбегнувате нежните делови околу очите и устата, растворот слободно се нанесува и на тие места. Кога маската ќе се исуши на вашето лице, повторно намачкајте уште еден слој. Оваа постапка повторете ја 5 пати.

Ефектите од маската со ленено семе се следните:

-Ја тонира и ја затегнува кожата со што добивате веднаш младешки изглед како кога сте биле девојче

-Ги намалува широките пори-Ја хидрира кожата

-Служи како пилинг за кожа

-Го намалува вишокот себум на масната кожа

-Помага во спречување на создавање на акни и ги елиминира митесерите од лицето

-Го успорува процесот на создавање на брчки и создавање на тенки линии на лицето бидејќи има својства за интензивно анти-стареење.