Фото и рецепт: Елена Н.Цветковиќ

Потребни состојки:

400 г чоколадна или мешана таан алва

150 г шеќер

250 мл млеко

150 г путер/маргарин

200 г чоколадо

за глазура:

100 г чоколадо

100 мл слатка павлака

Постапка:

Во еден сад на оган се става прво млекото со шеќерот да се растопи. Потоа се додава и путерот, се меша додека и тој да се растопи.

Алвата се сечка на коцки, па и таа се додава и се меша додека да се растопи. На крај ситно се дроби чоколадото и тоа се додава и се меша додека целата смеса да се растопи и соедини.

Кога убаво ќе се соедини, се мачкаат обландите една врз друга.

Одозгора се става нешто тешко врз нив, но не премногу тешко и се остава во фрижидер да излади и да се стегне.

Се растопува 100 г чоколадо со 100 мл хопла (течна слатка павлака) и се прелива одозгора, па се враќа повторно во фрижидер да се стегне.

Фото и рецепт: Елена Н.Цветковиќ