Доколку имате тенка и ретка коса, како и проблем со опаѓање, овој чај за нега на косата може да ви помогне. Станува збор за спреј за коса кој можете сами да го направите од само 3 билки, а главната ѕвезда е копривата – растение кое со векови се користи за нега на коса.
Едно поголемо тенџере наполнете го со четири чаши дестилирана вода, па ставете го на оган да се загрева на умерена температура. Кога ќе зоврие додајте две супени лажици суво каранфилче и две супени лажици сува коприва.
Намалете ја топлината на минимум и варете околу 20 минути под подотворен капак. Добиениот чај процедете го и додека сè уште е топол додајте во него една супена лажица рузмарин и оставете да отстои поклопено преку цела ноќ.
Следниот ден повторно процедете го чајот и складирајте го во шише со распрскувач, а потоа со добиениот спреј испрскајте ја на косата по миењето и добро втријте во скалпот, пишува НМД. Маcажата треба да нeжна и да се прави со помош од јагодиците на прстите.
Зошто овие 3 билки? Каранфилчето ја cтимyлира циркулацијата на cкалпот, го cтимyлира растот на косата и ја зајакнува. Копривата го намалува опаѓањето на косата, го cтимулиpа растот на нова коса.
Ова растение содржи силициум и сулфур кои ја прават косата сјајна и поздрава. Рузмаринот е растение кое особено им се препорачува на луѓето со тенка и ретка коса, бидејќи го поттикнува и растот. Направете го шампонот од коприва кој со сигурност ќе го спречи опаѓањето на косата:
Потребни состојки: шампон од коприва (обичен, литарски), пантенол 100 мл (воден раствор), капки од коприва 30 мл (едно шишенце), АД капки, 30 мл воден раствор (едно шишенце), рицинус масло 50 мл, 2 ампули витамин Б. *сите состојки се купуваат во аптека.
Постапка: во 750 мл шампон од коприва измешајте цело шишенце пантенол 100 мл, цело шишенце капки од коприва 30 мл, цело шишенце АД капки и рицинусово масло. Промешајте. Како делува овој шампон: Верувале или не, овој шампон е вистинска витаминска бомба за вашата кожа на главата, а со самото тоа и за вашата коса.
Коприва: Ја забрзува периферната циркулација и исхранетоста на кожата од главата и ги забрзува метаболитичките процеси во внатрешноста на епидермот. Со самото тоа, сите останати состојки од овој шампон побрзо и поквалитетно ќе се апсорбираат.

Пантенол: Пантотенската киселина (витамин Б5) делува врз сочувувањето на правилната функција на кожата на главата и стимулација на нејзините регенеративни процеси.

Рицинисуво масло: Ги јакне кутикулите на влакното. Богато е со витамин Е и рицинолеинска киселина. Витаминот Е е значаен антиоксиданс и го спречува дејството на слободните радикали и нивните штетни влијанија на кожата од главата и коренот на косата.
Рицинусот покрај регенеративните својства делува антифугицидно (уништува габички кои се одговорни за појава на првут).

На кожата од скалпот делува заштитно, смирувачки и закрепнувачки, додека со својата густа и леплива конзистенција ги отстранува изумрените клетки од кожата на главата а со тоа се спречува и затнување на фоликулите што би влијаело врз успорен раст.
АД капки: Витаминот А делува на различни физиолошки функции во човековиот организам, она што е значајно за косата е неговото регенеративно дејство врз скалпот на главата, т.е. диференцијација на епителното ткиво.

Витамин Б комплекс: Ја исхранува косата и ја враќа цврстината на влакното.