Толку брзо и едноставно се приготвуваат, а ќе ве освојат после првиот залак!

Потребни состојки за кора:

4 јајца

100 г шеќер

200 г путер/маргарин

50 г чоколадо за готвење

2 лажици брашно

1 прашок за печиво

За крем:

500 мл слатка павлака

250 г чоколадо за готвење

1 лажица нугат крем (нутела или некој друг црн крем).

Постапка:

За кора: На пареа растопете ги путерот и чоколадото со постојано мешање. Белките изматете ги во цврст снег. Исто така и жолчките изматете ги со миксер заедно со шеќерот, па додадете им брашно и прашок за печиво. Мешајте додека да се соединат.

Потоа, на смесата додадете растопени чоколадо и мешајте смесата да се изедначи. На крај додадете го снегот од белки и со помош на лажица, нежно и полека мешајте додека состојките да се соединат. Добиената смеса излејте ја во плех обложен со хартија за печење, па печете во рерна загреана на 180 степени околу 20-тина минути.

Крем: Слатката павлака ставете ја на оган да се загрее, па тргнете од оган и со мешање додадете нугат крем и искршено чоколадо додека да се растопат.

Приготвениот фил прелијте го преку млаката кора. Оставете добро да излади пред послужување.