Коцки кои брзо се приготвуваат со вкус на кокос.

Потребни состојки:

800 г бисквити

За фил:

2 литри млеко

300 г шеќер

3 ванилин шеќер

200 г густин

200 г кокос

200 мл слатка павлака

100 г бело чоколадо

За украсување:

100 г шлаг крем во прав

150 мл млеко

Постапка:

Сварете го филот: во еден сад ставете 1,5 литар млеко, ванилин шеќер и 300 г шеќер да се вари. Изматете го густинот со 500 мл млеко, па додавајте во врелото млеко и варете додека да згусне. Додадете го кокосот, слатката павлака, па гответе уште неколку минути и додадете го белото чоколадо да се растопи.

Смесата оставете малку да подизлади, па филувајте ги бисквитите со топлиот фил.

Колачот има 4 реда бисквити и 4 реда фил.

Бо плех 25х35 см наредете ги бисквитите (не ги потопувајте во никаква течност, нема потреба), па преку нив ставете топол слој фил, па бисквити и пак фил, и така до крај. Се завршува со фил.

Оставете преку ноќ да се излади, а бисквитите да омекнат од филот.

Изматете 100 г шлаг крем во прав со 150 мл млеко и премачкајте го колачот.