Брза штрудла: нема чекање, се пече одма – Штрудла со мак (семе од афион) и ореви

Рецепт и видео прилог на “Направи сама – Идеи за креативци” – Маковница и Оревовица.

Брза штрудла, нема чекање, туку се замесува и се пече веднаш, а совршена е. Рецептот на мојата омилена блогерка Јека од блогот “Јекин капрц”.

Потребни состојки:

Loading...

2 белки
250 мл врело млеко
450 г меко брашно тип 400
10 г свеж квасец
2 лажички прашок за печиво
1 лажица шеќер
½ лажичка сол
1 лажичка рендана лимонова кора
100 мл масло

за фил 1:

200 г мелен мак (семе од афион)
100 мл врело млеко
3 лажици шеќер или по вкус
1 ванилин шеќер
2-3 полни лажици густ мармалад или џем

за фил 2:

200 г мелени ореви
100 г врело млеко
3 лажици шеќер или по вкус
1 ванилин шеќер
2-3 полни лажици густ мармалад или џем
За премачкување на штрудлите:
2 жолчки
2 полни лажици кисела павлака

Постапка:

Одвојте ги белките и изматете ги во цврст снег, а потоа во тенок млаз додавајте врело млеко додека постојано матите со миксер. Потоа тргнете ги белките на страна да се оладат и додадете 100 мл масло.

Во подлабок сад за месење додадете 450 г брашно, па издробете 10 г свеж квасец, две лажички прашок за печиво, 1 полна супена лажица шеќер, на врв од лажичката сол и рендана кора од лимон (околу 1 лажичка). Промешајте убаво да се изедначат состојките.

Сувите состојки постепено додавајте ги во изладените белки со млеко и масло и мешајте со лажица додека убаво да се соединат. Тестото е меко и лепливо. Поделете го на два дела, за две штрудли и оставете го на страна малку да одмори.

За тоа време пригответе го филот со мак: загрејте 100 мл млеко па прелијте го врз 200 г мак. Додадете една кесичка ванилин шеќер и 2 или повеќе лажици џем (по потреба). Промешајте за да се изедначи. Истата постапка повторете ја и за филот со ореви. За да не ви потемнат оревите, во нив додадете малку лимонов сок.

Врз набрашнета површина малку премесете го тестото во тенка кора со димензии 42х28 см или приближно. Врз кората рамномерно распоредете го филот, па свиткајте го ролатот и пренесете го во плех обложен со хартија за печење. Истата постапка повторете ја и со другата половина од тестото.

Одозгора премачкјате ги со мешавина од две жолчки и две лажици кисела павлака. Ставете да се печат во загреана рерна на 180 степени околу 20-тина минути до половина час. Деталите од постапката може да ја погледнете во видеото:

Loading...