Брза пита со спанаќ, многу вкусна а едноставна, се’ се меша и се пече

Потребни состојки: 4 јајца, 1 чаша кисело млеко, 100 мл масло, 300 г издробено сирење, 3 шолји за бело кафе – брашно, 1 лажичка сол, 1 прашок за печиво и 500 г крупно сечен спанаќ/блитва (обарено кратко и исечкано)

Постапка: Изматете ги сите состојки по ред, излејте во навастен плех и печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу 30 минути. Можете едната количина брашно да ја замените со пченкарно, па питата ќе биде поровка.

Претходна статијаОва е тортата која ги доби сите симпатии на Фејсбук: ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛ
Следна статијаПолнет месен ролат – многу едноставно и лесно, а превкусно!