Дали уживате во селски јадења кои лесно и едноставно се приготвуваат? Во продолжение прочитајте го рецептот за реден компир кој сигурно ќе ви се допадне и ќе ви стане редовно јадење на вашата трпеза.

Потребни состојки:

2,5 кг компир

200 мл млеко

300 мл кисело млеко

2 главици кромид со средна величина

50 г рендан тврд кашкавал

1 ловоров лист

1 чешне лук

Сол, црн пипер

Путер за премачкување на садот

Постапка:

1.Ставете го млекото, ловоровиот лист и чешнето лук во еден сад. Проварете ги 2-3 минути, извадете го лукчето и ловорот, па оставете млекото да излади. Потоа во него измешајте го киселото млеко и малку посолете.

2.Исечкајте го кромидот на тркалца (или по желба на ситни коцки) и динстајте на малку путер, масло или свинска маст додека да добие златно-жолта боја.

3.Исечете го компирот на тенки тркалезни плочки.

4.Подлабок сад за печење премачкајте го со путер. На дното од садот наредете тркалца од компир, посолете и запиперете. Кога ќе го прекриете дното на садот, наредете динстан кромид. Врз него наредете го преостанатиот компир, посолете и запиперете.

5.Прелијте го компирот со мешавина од ароматизираното млеко и павлака.

6.Прекријте го садот со алуминиумска фолија и ставете во загреана рерна на 180 степени, 45 минути.

7.После 45 минути внимателно отстранете ја фолијата. Бидете внимателни за да не изгори врелата пареа. Преку компирот поросете рендан кашкавал и вратете уште малку да се допече. Печете додека да добие златно жолта боја.

СОВЕТ:

Можете да додадете разни зачини по вкус, на пример свеж копар, рузмарин, чили или црвен пипер. Можете да додадете и мелено месо, а кромидот пропржете го со сечкана сланина.