Сите кои го испробавме овој рецепт се сложуваме околу неколку работи:

  1. постапката е едноставна
  2. колачот е многу вкусен и сочен!

Потребни состојки:

125 г путер

175 г шеќер во прав

3 јајца

175 г остро брашно

2 лажички прашок за печиво

2 лимони

50 г шеќер

Постапка:

Изматете го путерот со шеќерот во прав додека да стане пенаст, а потоа наизменично додавајте јајца и брашно во кое сте додале прашок за печиво. Во смесата додадете рендана кора и сок од еден лимон.

Калапот за колач, не преголем, туку некој помал, обложете го со хартија и излејте ја смесата и печете ја на 180 степени околу 30 минути.

Потоа со нож за компири излупете ја кората на вториот лимон, а потоа исечкајте на помали парчиња. Помешајте со 25 г шеќер и оставете на страна.

Исцедете го сокот од вториот лимон, додадете му ги преостанатите 25 г шеќер и загревајте со постојано мешање. Кога шеќерот ќе се растопи, гответе со мешање уште 2-3 минути додека да се направи сируп.

Печениот колач избоцкајте го со виљушка, наросете го со мешавината од лимонова кора и шеќер, па залијте го со сирупот.