Банички со сирење и готови кори кои се топат во уста

Фото и рецепт: Зорка Јанчева

Потребни состојки:

500 г готови кори
600 г ситно сирење
2 јајца
1 лажичка прашок за печиво
250 мл газирана вода
300 мл масло

Постапка:

За фил: се меша дробеното сирење со две јајца и една лажичка прашок за печиво.

Се мешаат маслото и газираната вода во еден сад и со оваа течност се премачкуваат сите кори, а не четвртата се става фил. Се витка како ролат.

Банички со сирење (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Се повторува постапката додека да се потрошат состојките. Се премачкуваат со преостанатата течност и се сечат помали парчиња.

Банички со сирење (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 15-20 минути, па откако се готови баничките се премачкуваат уште еднаш со течноста и се покриваат за да омекнат.

Банички со сирење (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Банички со сирење (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Претходна статијаСУПЕР КОМПИР ДИЕТА: Нема да ви се верува – ама ефектите се гледаат веќе после три дена!
Следна статијаНова Шехерезада торта која не се пече: детална постапка – мора да успее!