БАЈАДЕРА ТОРТА не се пече, многу брзо се прави, готова е за 20 минути

Потребни состојки:

310 г мелени бисквити

375 путер/маргарин

390 г шеќер во прав

Loading...

1 чоколадо за готвење

250 г мелени ореви

1 шолја сок од портокал

500 мл млеко

2 пудинг од ванила

2 шлаг креми

ПОСТАПКА

Кора 1

Во голем сад изматете 310 г бисквити, 125 г растопен путер, 130 г шеќер во прав, 100 г растопено чоколадо и малку сок од портокал. Сето добро изматете и оставете во фрижидер.

Кора 2

Потоа во друг сад изматете 250 г ореви, 125 г растопен путер, 130 шеќер во прав и остатокот од сокот од портокал. И оваа смеса ставете ја во фрижидер да се стегне.

Кора 3

Во половина литар млеко сварете 2 пудинзи со 4 лажици шеќер.

Изладете ја смесата и додадете пенесто изматен 125 г путер и 130 г шеќер во прав.

На тепсија ставете ја првата кора, врз неа втората и на крај третата. Одозгора измачкајте со изматениот шлаг крем, наросете крупни парчиња орев или декорирајте по желба.

Loading...