Иако ова е доста популарен рецепт – многумина веќе го користат, голем број си имаат и свои помали или повеќе доработени верзии, но сепак ќе го објавиме. Ако ништо друго, да ги потсетиме оние што го подзаборавиле. Наједноставниот колач за приготвување од јаболка.

Потребни состојки:

3 јајца

12 лажици шеќер

12 лажици масло

12 лажици млеко

15 лажици брашно

1 прашок за печиво

½ кг јаболка

Шеќер во прав за наросување, цимет

Постапка:

Направете смеса од јајца, шеќер, брашно, масло, млеко и прашок за печиво. Јаболката изрендајте ги и по желба додадете цимет (некои не ставаат).

Половина од смесата излејте ја во калап и ставете да се пече 15-тина минути на 180 степени.

Потоа извадете од рерна, па врз кората наредете рендани јаболка, а врз нив втората половина од смесата, па вратете во рерна и печете уште 10-тина минути.

Печениот и изладен колач наросете го со шеќер во прав.