„Баба ми од 65 личи на 45“…Емулзија која го враќа колагенот на кожата…Откријте ја младешката тајна на баба ми со нејзината најдобра колагенска емулзија.

Благодарение на природните состојки како што се краставицата и магдоносот, овој крем длабински ги навлажнува клетките на кожата, враќајќи ја цврстината и свежината.

Не пропуштајте ја шансата да го испробате овој магичен крем кој прави чуда…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 краставица
1 китка магдонос
150 мл вода
1/2 лимон
2 лажички млеко
2 лажици гел од алое вера
5 капки витамин Е

ПОСТАПКА:

1.Изрендајте ја краставицата и процедете ја низ газа, па во посебни садови одделете ги сокот и пулпата. Од сокот одвојте 2 лажици за подоцна.

2.ПИЛИНГ-МАСКА. Магдоносот помешајте го со 150 мл вода и сомелете го со рачен блендер. Процедете го исто како краставицата. Во пулпата додајте 1 лажица лимонов сок и 2 лажици млеко.

УПОТРЕБА (пулпа од магдонос): Маската од магдонос нанесувајте ја врз чиста кожа, навечер пред спиење. Оставете да делува 20 минути, па исплакнете со млака вода.

3.ТОНИК. Измешајте ги сокот од краставица и магдонос. Додајте 1 лажица лимонов сок. Течноста складирајте ја во соодветно шишенце и користете ја како тоник за лице.

УПОТРЕБА: натопете памук и рамномерно насекаде употребете врз чиста кожа од лице, дланки, врат и деколте.

4.ЕМУЛЗИЈА.Помешајте 2 лажици сок од краставица, 2 лажици алое гел и 5 капки витамин Е (од капсили кои се купуваат в аптека).

УПОТРЕБА: нанесувајте наутро и навечер на чиста кожа. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

https://youtu.be/n_D2Uo__O9Q?si=dEe00xdBQvZR5iq-