ПОТРЕБНО:

За тесто:

Габичките на стопала и нокти: како можете да се избавите од неа!

Како да ја зголемите големината на градите за два броја!

Колку поголем – толку подобар: историјата на огромниот…

Со овој производ може безболно да се зголеми … од 5-7см за само неколку месеци

Тоа е ефикасно средство за подмладување! Брчките исчезнаа сосема без трага!

Како да се зголеми големината на градите за 2 за 1 недела!

250 г Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
150 г путер
50 г шеќер
2 лажици слатка павлака
1 лажица рум
Кора од лимон

За фил:

500 г јаболки (рендани)
50 г шеќер
30 г суво грозје
30 г шеќер
Рум, цимет

Постапка:

Брашното измешајте го со путерот. Додадете го шеќерот, павлаката, румот и кората од лимон. Измесете го и оставете го да отстои околу еден час.

Разделете го тестото на два дела и развлечете кори. Плехот за печење намокрете го со вода, ставете го едното тесто и потпечете го.

Кога ќе биде готово, ставете го филот. Потоа додете ја другата половина на тестото, избоцкајте го со вилушка и печете го се додека не добие златножолта боја. Кога ќе биде готово, прелијте го со шеќер во прав.