8 ИЗНЕНАДУВАЧКИ ТАЈНИ НА РУЗМАРИНОТ…Откријте ги неговите неверојатни употреби надвор од кујната…

Од подобрување на меморијата и циркулацијата до обезбедување на природна нега на косата и кожата, употребата на рузмарин се протега многу подалеку од кујната.

Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е повеќе од само ароматична билка која ги подобрува кулинарските јадења; таа има моќни здравствени придобивки приготвена во домашни лековити препарати.

Оваа зимзелена грмушка, која се карактеризира со своите иглични лисја и карактеристичниот мирис, била почитувана низ историјата поради своите лековити својства.

Когнитивно зајакнување

Една од најпознатите придобивки на рузмаринот е неговиот потенцијал да ја подобри когнитивната функција. Истражувањата покажуваат дека едноставното вдишување на аромата на рузмарин може да ја подобри концентрацијата, перформансите, брзината и точноста во менталните задачи.

Активното соединение 1,8-цинеол, одговорно за неговиот специфичен мирис, се верува дека е средство за зајакнување на когнитивните перформанси.

Домашен лек: чувајте растение рузмарин во вашиот работен простор или користете дифузер со есенцијално масло од рузмарин за да ја подобрите менталната јасност и меморијата за време на работните или студиските сесии.

Здравје на косата

Рузмаринот има долгогодишна репутација за поттикнување на здравјето и растот на косата. Се верува дека ја стимулира циркулацијата на крвта во скалпот, што го поттикнува растот на косата.

Неговите антиинфламаторни својства, исто така, може да помогнат во спречување на првут и иритација на скалпот.

Домашен лек: За да создадете средство за плакнење за коса од рузмарин, сварете грст суви лисја од рузмарин во вода, оставете да се излади, а потоа процедете.

Користете ја инфузијата како последно плакнење по миењето со шампон за да го стимулирате растот на косата и да додадете природен сјај.

Намалување на болката

Антивоспалителните својства на рузмаринот го прават ефикасен природен лек за ублажување на болката, особено за болки во мускулите, артритис и главоболки.

Домашен лек: За едноставно масло за масажа од рузмарин, измешајте неколку капки есенцијално масло од рузмарин со некое базно масло како што се кокосовото или бадемовото масло, и нежно масирајте ги болните мускули или слепоочниците за да ја ублажите болката.

Здравје на дигестивниот систем

Традиционално, рузмаринот се користи за да го помогне варењето и да ги ублажи дигестивните непријатности како надуеност и варење.

Неговите карминативни својства помагаат да се релаксираат мускулите на дигестивниот тракт, да се олесни минувањето на храната и да се ублажат симптомите.

Домашен лек: Пиењето чај од рузмарин е одличен начин за смирување на дигестивниот систем. Потопете лажица сув рузмарин во чаша врела вода, оставете да отстои околу 10 минути, процедете ги и уживајте во чајот после оброците.

Антиоксиданс и антиинфламаторно дејство

Богат со антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија, рузмаринот нуди широки здравствени придобивки, вклучително и зајакнување на имунолошкиот систем и потенцијално намалување на ризикот од хронични болести.

Домашен лек: Вклучете го рузмаринот во вашата секојдневна исхрана со додавање на свежи или суви лисја во јадењата не само за да уживате во неговиот вкус, туку и да имате корист од неговите својства што го поттикнуваат здравјето.

Респираторно здравје

Антиспазмодични својства на рузмарин го прават корисен во лекувањето на респираторните состојби, како што се астма и алергии. Може да помогне во ублажување на застојот и да го смири грлото.

Домашен лек: За природен сируп за кашлица, динстајте мешавина од рузмарин, лимон и мед во вода. Процедете и земете една лажица по потреба за да ја ублажите кашлицата и да го смирите грлото.

Антисептик за кожа

Антимикробните својства на рузмаринот го прават одличен природен антисептик за кожата, корисен за лекување на акни, егзема и други кожни заболувања.

Домашен лек: Направете тонер од рузмарин така што ќе ги потопите листовите од рузмарин во врела вода, оставете го да се олади, а потоа нанесете го на кожата со чиста крпа или памучна подлога за да ја исчистите и освежите кожата.

Додека рузмаринот е генерално безбеден кога се користи во готвењето или како дел од домашните лекови, есенцијалното масло од рузмарин треба да се користи со претпазливост, бидејќи е високо концентрирано.

Секогаш разредувајте го со базно масло пред локална апликација и консултирајте се со вашиот лекар пред да користите рузмарин како лек, особено ако сте бремени, доите или имате здравствени состојби.

NMD.mk