Дома Тагови витамин Д

Таг: витамин Д

ЛУЃЕ ИЗВАДЕТЕ КРВ, ПРОВЕРЕТЕ АНТИТЕЛА И ВИТАМИН Д! Овие 4 работи...

Откако мислела дека е во депресија, Сања Вучиќ, пејачка и поранешна членка на групата „Ураган“, побарала помош од психијатар. Немала поим дека ќе дознае...

КОЈ ВИТАМИН ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД ДЕМЕНЦИЈА, НАУЧНО ДОКАЖАНО: Важен е...

Научниците истакнуваат дека овој витамин поволно делува на меморијата и го намалува ризикот од деменција – многумина го земаат за имунитет, но влијае и...

АКО ИМАТЕ ПОТЕШКОТИИ ПРИ КАЧУВАЊЕ ПО СКАЛИ, МОЖЕБИ ТОКМУ ТОА Е...

Недостатокот на витамини може да трае долго време, без симптомите да бидат забележливи. Ова особено важи за витаминот Д, кој се создава во телото...

Една порција печурки ќе ве снабди со витамин Д – еве...

На научниците одамна им е познато дека одредени видови печурки имаат антиту.морно дејство. Сепак, што е со лесно достапните бели печурки познати како шампињони? Ние...

Златни правила на сибирската билкарка: Давајте им го ова на децата,...

Зимскиот период се поврзува со зачестување на вирусните респираторни заболувања. Општа карактеристика на овие инфекции е високата контагиозност и лесното пренесување од едно на...

Ако имате подуено лице и чувствувате дека пребрзо стареете – тогаш...

Во последната година, нашиот живот се повеќе се базира на седење и лежење пред телевизорот. Пандемијата ''не за-твори'' во нашите домови, а физичката активност...

Доволна е една лажица рибино масло дневно, за да ви се...

Доволна е една лажица рибино масло на ден за да го зајакнете имунитетот, а би можело да помогне и во намалување на вишокот килограми....

Како правилно се пие витаминот Д за да биде најделотворен: со...

Витамин Д треба да се пие како превенција во зимските денови кога немаме доволно сончева светлина, а особено за заболените од вирусот им се...

Имунолог открива колку долго смееме да внесуваме витамин Д во вид...

За витаминот Д се пишуваше многу, особено за неговата важност кога станува збор за имунитетот и способноста на организмот да се одбрани од штетните...

Каква е поврзаноста на вирусот со магнезиумот –без овој минерал не...

Новите истражувања ја откриваат поврзаност на kopoна вирусот и магнезиумот, особено кога недостигот на овој минерал создава тешки облици на болеста. Со проучување на карактеристиките...