Дома Тагови свинско месо

Таг: свинско месо

НАЈДОБАР СВИНСКИ ГУЛАШ: Фантазија од ручек

Еве една фантастична идеја за вкусен ручек кој можете да го послужите со компир пире, рижото или мешан зеленчук по избор. Кога сакате на...

Ова јадење беше најбарано во рестораните: Секое парче месо е сочно...

Овој рецепт го научив од главниот готвач на ресторанот каде што работев како келнер. Иако ми ја откри неговата „готварска тајна“, после долги години...

СВИНСКИОТ ВРАТ се распаѓа кога ќе го испечам вака, само се...

Кога станува збор за подготвување на месо, процесот не е многу тежок бидејќи само се зачинува и се става на печење. Нема многу обврски...

Ролована шницла – деликатес за љубителите на вкусен залак од месо

Потребни состојки: 6-7 шницли рендан кашкавал вегета, сол, црн пипер сечкана сланина или шунка За похување: Јајца, брашно и презла Постапка: Шницлите добро исчукајте ги, посолете ги и зачинете ги, па оставете...

Зимско јадење: пржен праз со месо и везени суви пиперки

Фото и рецепт: Виолета Јовеска Никчевска Најубавиот зимски специјалитет кој одлично оди со црно вино. “Пржен праз со месо и везени суви пиперки, одозгора се поросува...

Нутриционистите одговараат: дали сланината е здрава?

Со доаѓање на студените денови започна сезоната на чварките и сланината, па сите се прашуваат дали е во ред да се јаде, со оглед...

Најдобриот рецепт за највкусните домашни колбаси..се топат во уста!

Потребни состојки: 20 кг свинско месо од плешка (месото мора да биде зрело, свињата не смее да биде млада) 5 кг грбна сланина (од свиња) зачини (процентот...