Дома Тагови сусам

Таг: сусам

Божји дар за жените: Спречува создавање на тромбови, ги чисти цревата,...

Намирницата која успешно го успорува стареењето, се користи за приготвување на разни теста, но и како зачин за месо и зеленчук. Надалеку е познат...

СУСАМ КИФЛИЧКИ – многу вкусни, мене ми се омилени

Овој рецепт има душа, ме освои веднаш! Потребни состојки: 800 г брашно 3 шолјички (од 100 мл) масло, вкупно 300 мл 2 шолји (од 200 мл) млеко или...

ЧУДОТВОРНИОТ СУСАМ: лек против тромбови, хемороиди, изгореници

Маслото од сусам претставува добра превенција против создавање на тромбови, но и против нередовна столица и опстипација. Се препорачува и за отстранување на цревни...

Лек за хипер холестерол – на свекрва ми и го кажа...

Овој лек го користеше мојата свекрва по препорака на нејзината докторка, а после свекрва ми го користеа уште многумина, бидејќи се покажа многу ефикасен...

ТААН АЛВА – рецепт од 3 состојки, да знаев колку е...

Нешто многу брзо, а добивате оригинален вкус! Потребни состојки: 1/3 ладно цедено сусамово масло 1/3 мед 1/3 мелени ореви Постапка: Во дрвен сад, со дрвена лажица лесно соединете го сусамовото...

Ова е десертот од моето детство, готово за минутка: СУСАМ ШТАНГЛИ

Брзо, лесно, едноставно и вкусно! Потребни состојки: 5 супени лажици мед 50 г шеќер во прав ¼ пакување путер (околу 65 г) 50 г црно чоколадо за готвење 50 г...

Одличен рецепт за посна торта со туна и крекери – идеална...

Потребни состојки: 1 конзерва туна (180 г) 150-200 г маргарин 200 г посен мајонез 1 лажица мајонез 300 г посни крекери 50 г печен сусам 2 кисели краставички 2 варени моркови 2 варени...

Ако вака го испечете компирот – сите ќе лудуваат по него...

Потребни состојки: 1-2 кг млад компир сол, црн пипер, вегета, малку масло 2 лажици путер/ маргарин Сусам по желба малку сув магдонос (може и без него) Постапка: Компирот сварете го заедно...

Соленки толку вкусни што ќе сакате да ги јадете секој ден

Превкусни се, згодни за секоја прилика и особено ги сакаат децата! Потребни состојки: 150 г путер 200 г кашкавал (гауда или сл.) 1/2 чаша (од 180 г) павлака 1...

Брзо се приготвуваат, меки и вкусни вториот ден исто како првиот...

Потребни состојки: 600 мл млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол 200 мл масло 1 кг брашно +- За ФИЛ: 200 г путер/маргарин 2 жолчки 1 лажичка сол За премачкување: 2 белки Сусам Ленено семе Постапка: Во 500...