Дома Тагови сочен колач

Таг: сочен колач

Шербетен колач со мак готов за неколку минути со мера на...

Се користи шолја од 250 мл Потребни состојки за шербет/сируп: 1 шолја шеќер 1 шолја вода малку лимонов сок за тесто: 4 јајца 1 шолја шеќер или 200 г 1 шолја гриз...

Посен а сочен колач со гриз и ореви, додека се пече...

Посен колач, одличен за слави, но и за секојневен десерт: Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно,...

ПЕКМЕЗЛИ КОЛАЧ: Ако сте го јаделе, знаете колку е вкусен и...

Фото и рецепт: Нихада Копиќ Потребни состојки: 1 шолја (од 200 мл) џем или мармалад (јас користам редок мармалад (пекмез) од јаболка) 1 шолја шеќер 1 шолја млеко 1...

ТАТЛИИ – Стар турски рецепт за шербетен колач со ореви

Потребни состојки: 1 кг брашно 250 мл газирана вода 500 мл масло 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво За шербет: 500 г шеќер 700 мл вода 1 лимон – сок 1 ванилин шеќер 250...

Сочен колач – НУТМА: се прави за 15 минути, се топи...

Овој колач има различни имиња кај нас, а рецептот го добив од една Босанка, па запишан ми е како Нутма. Постои една приказна што ми...

Ова е македонскиот колач кој цел Балкан го споделува – проверете...

Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно, а за вкусот нема потреба да се коментира – пробајте...

ЛИЛИ-ВАНИЛИ: Прекрасен колач со јагоди

Леден, меден десерт со крем од ванила! Потребни состојки: 3 белки 3 супени лажици шеќер 3 супени лажици брашно За фил од јагоди: 500 г исчистени и изгмечени јагоди 3-4 лажици...

ТРИЛЕЧЕ: чудо од колач со домашен карамел

Кога ќе го пробате, ќе ви стане омилениот колач! Потребни состојки: 6 јајца 100 г шеќер 200 г брашно ½ прашок за печиво 1 ванилин шеќер за прелив: 400 мл слатка павлака 300...

Сочен и вкусен колач, а рецептот е многу едноставен, се прави...

Сочен и вкусен колач кој се приготвува многу брзо, рецептот и постапката се многу едноставни, а добивате колач за сите вкусови и сите пригоди. Потребни...

ЛЕЊА (мрзлива) БАКЛАВА: сите состојки се мешаат, се пече 30 минути...

Фото и рецепт: Светлана Нешковиќ Колачот се приготвува за малата пауза што си ја имате за кафе. Многу едноставно и брзо се приготвува, а добивате колач...