Дома Тагови шненокли

Таг: шненокли

Најдобриот рецепт за ШНЕНОКЛИ кој некогаш бил напишан: Го правеа нашите...

Ова дефинитивно е една од најдобрите слатки кои ќе ве вратат во детството. Го правеа нашите баби, мајки, тетки, вујни, стрини… И, секогаш се...

ШНЕНОКЛИ – стар и речиси заборавен рецепт, омилен во сите домови

Ова е еден стар, речиси заборавен десерт, омилен во сите домови. Многу одамна не сме го јаделе, а постојано бараме нешто брзо и лесно...

ШНЕНОКЛИ на старински начин

Потребни состојки: 1 литар млеко 4 јајца 6 лажици шеќер 2 ванилин шеќер 2 полни лажици брашно Постапка: Одвојте ги жолчките од белките. Ставете го млекото во шерпа со дебело дно...