Дома Тагови Сарми

Таг: Сарми

Ги сечам патлиџаните на ленти, ги виткам како сарма и ги...

Ова може да се послужи како предјадење, но и како главно јадење. Јас обично за домашните го приготвувам за ручек, а кога имаме гости...

Вкусно јадење САРМИЧКИ ОД ТИКВИЧКИ ВО СОС: евтино, а ги полни...

Ако сте љубител на тиквичките, тогаш ова јадење мора да го пробате. Многу е вкусно, заситно е, а можете да го послужите и како...

САРМИЧКИ ОД ТИКВИЦИ: Ако не сте го пробале овој рецепт, не...

Тиквичките треба често да се јадат, особено напролет за да ни ја дадат потребната енергија и да не снабдат со големо количество витамини и...

Како се прави најдобрата сарма… рецепт со сите „цаки“

Потребни состојки: 500 г мелено месо 2 големи главици кромид 100 г ориз 100 г суво месо 1 главица кисела зелка Сол, црн пипер, вегета 100 мл минерална вода За сос: 6 лажици...

ПОСНИ САРМИ СО ОРЕВИ – лапни голтни!

Потребни состојки: 1 главица кисела зелка или 2 помали (околу 2 кг вкупна тежина) 4-5 помали главици кромид 1 чаша ориз 2 лажички црвен пипер 10 г мелен црн...

Сармички за Митровден

Фото и рецепт: Светлана Мојановска Посни сарми Потребни состојки за едно тенџере: 1 кг ориз Масло, зачини Кисела зелка Постапка: Листовите од кисела зелка се двојат и сечкаат на помали парчиња,...