Дома Тагови реума

Таг: реума

За ревма е дар од Бога, го чисти црниот дроб, ги...

Познато е и по лековитото делување на облогите направени од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на б олни места со ревматизам и...

ДОМАШНА ОБЛОГА за шилци во пета, артритис, реума и болки во...

Овој рецепт иако не доаѓа од нашите краишта, се надоврзува на традицијата која кај нашиот народ е позната уште многу одамна како облога од...

Лековито масло со лути пиперчиња за ревматски болки, невралгија и болки...

Ова одлично масло не само што можете да го користите во кујната за зачинување на вашите омилени јадења, туку можете да го користите за...

Со есента се јавуваат болки во зглобови: измасирајте ги со ова...

Болестите на зглобовите можат да бидат воспалителни, дегенеративни, ревматск, а се јавуваат и во состав на други болести како што е псоријазата. Природната медицина...

УНГАРСКИ КАПКИ за утринска вкочанетост, реума, отечени зглобови, гихт

Унгарската водичка, тинктура или капки (Ларендогра) потекнува од времето некаде пред 14 век, но точниот датум на рецептот е изгубен во историјата. Некои извори...

Брезата е свето дрво: лекува ќелавост, дебелина, уринарни инфекции и кожни...

Старите словени брезата за сметале за свето дрво. Тие верувале дека поседува способности да ги истерува лошите духови, па поради тоа колевките за своите...

Лимон: против првут и себореа, реума, за срце и настинки

СОДРЖИ: голема количина на витамин Ц, слуз, пектин, калциум оксалати. Во кората има етерично масло со пријатен мирис и горчлив вкус. Маслото содржи лимонен,...

Неверојатно успешен третман кај реума и артритис

Ѓумбирот и натаму се користи како ефикасно средство против тромбоза, реума, ишијас, артритис и слични болести и неговата ефикасност е многу добра. ​ Ѓумбирот може да...

Рецептите на Отец Гаврил за многу болести

Бидејќи отец Гаврил пораснал во време кога лекарите биле реткост, а медицината се’ уште неразвиена, тој од својата мајка и баба научил, па и...

Природен лек против реума

Мешавина од маслиново масло и лист од орев може да биде корисен мелем кој ќе ви ги ублажи ревматските тегоби. ​ Болките предизвикани од реума можат...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"