Дома Тагови посни кифли

Таг: посни кифли

Мали, ровки и мирисни…Ја ставаш во уста, а таа се истопува…Ова...

Најмеките, најбрзите и наједноставните! Ви откриваме два рецепти за приготвување на овие ровки кифлички. Не ви се потребни многу состојки, премногу се евтини. РЕЦЕПТ 1...

Посни пивски кифли со џем од кајсии, прелиени со шербет и...

Многу вкусни кифлички кои се топат во уста. Потребни состојки: 600 г брашно 1 прашок за печиво 200 мл масло 200 мл пиво околу 200 г џем од кајсии или...

Посни кифлички со пиво – се топат во уста, од половина...

Фото и рецепт: Весна Несовановиќ Потребни состојки: 500 г остро брашно 200 мл масло 200 мл пиво малку сол ½ прашок за печиво и уште: 100 г остро брашно 150 г мармалад...

Со овој мал трик и посните кифлички без јајца и млеко...

Видео и рецепт: Валентина Машковиќ Потребни состојки: 500 г брашно 1,5 лажичка сол 1 лажичка шеќер 25 г квасец 50 мл масло 200 мл вода Постапка: Во мало вдлабнување во брашното ставете квасец,...

Посни пекарски кифли, без јајца, без млеко, а сепак најдобри, меки...

Проверено добри кифли, нема да погрешите ако ги направите. Потребни состојки: 1200 г брашно 600 мл газирана вода 100 мл млака вода 200 мл масло 1 ½ лажица сув квасец 1...

Големи вкусни и меки миризливи кифли како од пекарница! Ќе им...

Кифлите можете да ги правите во посна и мрсна варијанта, што значи, ако ги правите посни ќе користите растителен маргарин, млекото ќе го замените...

Посни кифлички меки како душа со прелив од посен мајонез

Фото и рецепт: Кате Ристевска Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 кг брашно тип 400 500 мл...

ПЕКАРСКИ КИФЛИ: без јајца и млеко, а пак најдобри и меки...

Потребни состојки: 1200 г брашно 600 мл минерална вода 100 мл млака вода 200 мл масло 1 1/2 лажица квасец 1 лажица шеќер 1 лажица сол 3 лажици масло крупна сол 100 г маргарин Постапка: Во...

Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез

Фото и рецепт: Кате Ристевска Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни. Потребни состојки: 1 кг брашно тип 400 500 мл...