Дома Тагови обланди

Таг: обланди

Домашни карамел обланди какви што правеа нашите баби со фил од...

Ако ги сакате ваквите обланди, тогаш пробајте ја и оваа верзија на Мара Јелавиќ. “Јас вака ги правам, малку е поразличен рецепт од бабиниот,...

Новогодишни обланди со бисквити, готови за 20 минути

Едноставни обланди со бисквити кои можете да ги направите за Нова година или за други празници. Потребни состојки: 600 г шеќер 600 мл млеко/растително за посно 250 г...

Најубавиот рецепт досега напишан за обланди со крем банани

Многу брза и едноставна постапка. Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем бананчиња За фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени...

Стар рецепт за феноменални обланди од 4 состојки – излегува многу

Многу вкусни колачиња кои брзо се подготвуваат, одлични за слави, родендени или други пригоди. Потребни состојки: 1,2 литар млеко 850 г шеќер 300 г маргарин/путер 1 пакување обланди Постапка: Ставете ги...

Обланди со Јафа кекси или ресани, многу вкусни и едноставни за...

Фото и рецепт: Ксенија Вељковиќ Потребни состојки: 2 листа обланди 300 мл млеко 400 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г путер или маргарин 700 г мелени бисквити плазма 2...

Обланда по рецептот на баба ми – брзо, вкусно, многу излегува

Отсекогаш ги сакав обландите на баба ми! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 путер/маргарин 2 јајца 250 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г бисквити 50 г суво грозје 100 г ореви Сок и...

Брз ролат со суво овошје, бисквити и желе бонбони

Фото и рецепт: Љиљана Марјановиќ Потребни состојки: 1 маргарин од 250 г или путер 10 лажици шеќер 3 јајца 100 г чоколадо 300 г кршени бисквити 200 г желе бонбони 100 г...

Најдобрите чоколадни обланди во светот!

Потребни состојки: 1 литар млеко 600 г шеќер 200 г чоколадо за готвење (што потемно, тоа подобро) 250 г путер / маргарин 1 прстофат сол 5 обланди (едно пакување) Постапка: Во поголем...

Ролат со обланда: одличен колач, брзо е готов, вкусен, а кога...

Потребни состојки: 1 путер/маргарин 2 јајца 250 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г бисквити 50 г суво грозје 100 г ореви Сум и лимонова кора по желба 2 кори обланда Постапка: Прво...

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: обланди со ресана, брзо и вкусно

Потребни состојки: 2 кори обланда 7 лажици млеко 200 г шеќер (може и во прав) 250 г путер/маргарин 150 г мелени ореви 200 г мелени бисквити 3 јајца 100 г чоколадо за...