Дома Тагови мусака

Таг: мусака

ОДЛИЧЕН РУЧЕК: Вкусна мусака со мешунки, не знаете дали е повкусна...

Ако имате смрзнати, а уште подобро свежо набрани мешунки боранија, не пропуштајте да го приготвите ова извонредно вкусно јадење „Мусака од мешунки“. Во мојата...

Толку вкусен ручек, а направен од толку малку намирници досега не...

Брз и едноставен ручек со летни продукти кој верувам дека на сите ќе ви се допадне. Состојките дадени во рецептот се однесуваат за количина...

МУСАКА СО ТИКВИЧКИ: Најубавото и највкусното летно јадење

Вкусен и лесен ручек кој секој може да приготви. Оваа мусака е толку многу вкусна, просто секој залак се топи во уста. Оние што...

Мусака со бело месо – Едноставно се редат состојките, се печат,...

Оваа мусака е за сите годишни времиња. Компир, пилешко бело месо, морков, ориз, малку панцета и кромид. Едноставно се реди, се пече и се...

Фантастична мусака, не знаете дали е подобра кога е топла или...

Многу е вкусна мусаката со одличен прелив одозгора. Потребни состојки: 500 г жолта боранија (може и смрзната) 250 г мелено месо 250 млад компир 1 главица кромид масло за пржење неколку...

Мусака од модар патлиџан: старинско јадење, превкусно, прсти да излижеш!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ. Потребни состојки: 2 поголеми модри патлиџани, малку масло, 1 главица кромид, 1 морков, 1 пиперка, 300 г мелено месо, 3 лажици ориз, црвен пипер и зачини...

Мусака од пилешко месо и зелечнук

Многу вкусно јадење, се приготвува за кратко време. Потребни состојки: 350 г пилешко бело месо, 1 главица кромид, 1 пиперка, 2 стебленца целер, 150 мл млеко, 100 г кашкавал, 1 јајце и...

Супер сочна мусака

Потребни состојки: 1 кг компири 500 г мелено месо 1 цел домат 1 главица кромид 3 чешниња лук 1 фант за ќофтиња 2 јајца 1 шолја течна павлака за готвење, неутрална По вкус...

ПАСТИРСКА МУСАКА со јагнешко месо

Потребни состојки: 450 г мелено јагнешко или јунешко 700 г млад компир 1 поголема главица кромид 3 домати 1 лажица брашно 250 г путер/маст 250 мл говедска супа, може и коцка 2...

КОМПИР СО МЕЛЕНО МЕСО на малку поинаков начин, ќе ви се...

Потребни состојки: 700 г компир +- 500 г мелено месо 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 лажица сув мешан зачин (вегета) 500 г фета сирење (или домашно сирење) 300 мл...