Дома Тагови менструација

Таг: менструација

ГИНЕКОЛОГ ПРЕДУПРЕДИ: Ако имате кафеав исцедок пред менструацијата, тоа значи само...

Менcтpyацијата може да каже многу за вашето здравје, но и да даде детален увид во xopмоналната paмнотежа на телото. На многу жени им се...

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА: Ретко кој знае колку е лековита, еве како се...

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА – Capsella Bursa-Pastoris (Русомача, „Ме сака - не ме сака, Бабини гниди, Моминска трева, Сангунариа). Овчарската торбичка е едногодишно или двегодишно растение,...

Месечниот циклус не е ист во 20, 30 или 40-тите ...

Менструацијата веројатно не е баш омилениот месечен настан кај ниту една жена, особено кога таа е болна и проследена со разни непријатности. Еден месец доцни,...

ГОРЧИЦА – Природен лек за успешно забременување и нормализирање на хормоните

Горчица (Marrubium vulgare) е многу распространета билка, но за жал, за многумина заборавена. Одамна е позната како билка со исклучително лековити својства. Бидејќи ја има...

Оваа билка ги лекува сите женски болести – секоја жена ОВА...

Вркута е чудотворна билка, единствена по своите својства за што сведочат бројни жени. Цвета од мај до август во зависност од поднебјето, а се бере...

Ајдучка трева: за болки во желудник, висок притисок, чистење на крвта...

Силниот чај од ајдучка трева го регулира и го прочистува крвотокот, па добро е да се пие при внатрешни крварења, крвава столица, крварење од...

Чај од малина и капина за прочистување на крвта кај жени,...

Овој чај има слатко-горчлив вкус, одличен е против дијареа, цревни воспаленија, прочистување на крвта, за жени кога имаат болна менструација, за опуштање на мускулите....

Да им се сотре семката: како да препознаете дека неплодноста е...

Кај некои жени се случува потполно да им изостане менструацијата или таа да биде многу оскудна, да трае само ден или два, иако тие...

ПМС Диета: јадете го ова пред циклус – килограмите сами ќе...

ПМС е поврзан со лачење на хормоните естроген и прогестерон, а со помош на одредени намирници може да се чувствувате подобро, но и да...

Симптоми кои доколку ги забележите во менструалниот циклус треба да одите...

За време на менструалниот циклус природно се случуваат различен број на промени во организмот за кои вообичаено нема потреба за грижа или паника. Но,...