Дома Тагови лудо тесто без јајца и млеко

Таг: лудо тесто без јајца и млеко

Кога се омажив не знаев да месам тесто, а денес месам...

Кога се омажив пред 23 години бев „незнајко“ во кујната, знаев да спржам јајца и да направам уште неколку едноставни јадења. За среќа, имам...

ПИЈАНИ ГАЛЕТИ-ТОСТЕРКИ: Тестото омекнува кога ќе го сипам пивото, се замесуваат...

Ќерка ми ме замоли да ѝ ги направам галетите на баба ѝ. Рецептот го имам зачувано во еден тефтер, но сега го знам напамет,...

МЕКИЦИ – ТЕГАНИЦИ ОД БРАШНО И ТОПЛА ВОДА: Не впиваат масло,...

Домашните мекици или теганици се многу вкусни теста, а се приготвуваат без јајца и млеко, па доколку постите може да ви послужат како одличен...

ДОМАШНИ ПЕЧИВА: Тестото се прави без јајца и без квасец, ги...

Кај нас дома печивата се омилени и ги правам во секоја варијанта. Оние кои всушност ни се омилени се лиснатите печива со крцкава коричка,...

ЛУДО-УНИВЕРЗАЛНО ТЕСТО-Без јајца и млеко, за најубавите печива

На многу лесен и едноставен начин може да направите универзално „лудо“ тесто според рецептот на Маријана. Се замесува со квасец и не содржи млеко...