Дома Тагови кора

Таг: кора

НЕМА ПОДОБРО ТЕСТО ОД ОВА: Идеално е за пица и фурнаринки

Баравте рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да...

Домашни банички – корисни трикови за сите домакинки

Потребни состојки: 360 г брашно 180 мл млеко 1 јајце 8 г прашок за печиво 50 мл масло 1/2 чајна лажичка сол За наросување: 150 г густин 50 г брашно Постапка: Брашното и прашокот за...

Брезата е свето дрво: лекува ќелавост, дебелина, уринарни инфекции и кожни...

Старите словени брезата за сметале за свето дрво. Тие верувале дека поседува способности да ги истерува лошите духови, па поради тоа колевките за своите...

Сите мислат дека питата е сучена, а јас не знам да...

Фото и рецепт: Нена Петровиќ Потребни состојки: 700 г кори 8 полни лажици брашно ½ коцка квасец или 1 сув квасец 400 г млеко (или млака вода или 50:50) 150...

Природен лек кој ги уништува сите инфекции на уринарните патишта, бубрезите...

Секој кој имал инфекција на уринарниот тракт знае дека истата може да биде болна и упорна: константна потреба за мокрење, иако не успевате да...

Реформиран Реформ-колач – нова верзија – рецепт

Реформ-колачот но овојпат во изменето издание, па поради тоа и овој назив. Секој рецепт треба да се прилагоди според домаќинката и нејзините вкусови и...

Народен лек за кашлица со кора од мандарини

Потребни состојки: ​ 50 г кора од мандарина 200 мл водка Стаклена тегла     Постапка: ​ 1.Смелете 50 грама кора од мандарина и ставете во тегла. 2.Сомелената кора прелијте ја со една чаша...