Дома Тагови коприва

Таг: коприва

Ова е правилната комбинација од коприва, какао и таан за лекување...

Започнува сезоната на берење коприва, а билкарот и новинар Момчило Антонијевиќ ги откри деталите како правилно се приготвуваат лековитите препарати, и ги објасни благотворните...

Се пие еднаш дневно: ги чисти бубрезите и црниот дроб, лекува...

Копривата, како и чајот од коприва, веќе со години е дел од традиционалната медицина. Младите листови од копривата може да се јадат, а целата...

Сок од коприва и лимон без шеќер за лекување на болни...

Домашен сок од лимон и коприва, вистински благодет за организмот. Овој сок е многу лековит доколку се подготвува без шеќер, конзерванси и адитиви. Но,...

Чорба од коприва против настинки и вируси – брзо се приготвува,...

Иако има неспецифичен изглед, копривата (Urtica Dioica) е една од најценетите лековити билки, а нејзините најпрепознатливи компоненти кои се користат за лекување на бројни...

Добитна комбинација: мед, коприва и куркума – за исфрлање на секрет...

Го јакне имунитетот, ги елиминира алергиските симптоми, ја ублажува болката предизвикана од артритис, го елиминира вишокот секрет од бронхиите. Домашниот лек на база мед, коприва...

Против анемија – 3 билки за зајакнување на имунитетот: чај од...

До анемија доаѓа кога еритроцитите содржат помалку хемоглобин, а поради тоа мозокот, срцето и мускулите добиваат помалку кислород. Затоа анемичните лица чувствуваат ментална и...

Исфрлете ги отровите од лимфата како што се чистат санитарните јазли...

Ако не ги исфрлите отровите од лимфата, ќе се удавите во сопствениот отпад – раскажува проф. д-р Бранислав Михајловиќ од Институот за биомедицина. Функцијата на...

Горан ја излекувал алергијата така што се журкал со коприва еднаш...

Трпел болки, но немал алергиска грозница последниве три години. Горан Павловиќ од околината на Тузла стана популарен на социјалните мрежи откако го сподели своето...

Подобра од било која диета – За оваа благодет на копривата...

Суплементите за слабеење, разните препарати и строгите диети честопати се покажуваат како неефикасни во процесот на слабеење, особено ако сакаме на подолг рок да...

Копривата е најкорисна и најефикасна билка во фитотерапијата – смета проф....

Еден од најугледните доктори на балканските простори, професорот д-р Драгослав Ѓорѓевиќ, специјалист за белодробни, алергиски и имунолошки болести и редовен професор на Медицинскиот факултет...