Дома Тагови колачи

Таг: колачи

Домашни вкусни колачиња кои се исти како од слаткарница

Фото и рецепт: Зорка Јанчева Се прави едноставна кора, се сече и се филува, а потоа се валка во мелени и сечкани јаткасти плодови. Пробајте,...

Рецепт за најубавите чајни колачиња, додека се печат цела куќа мириса...

-Бабините старински колачи: Рецепт стар повеќе од 60 години! Ова е многу стар и многу едноставен рецепт за чајни колачиња, на овој начин ги правеа...

Чоколадни колачиња без брашно – однадвор крцкави, одвнатре меки и сочни!

Потребни состојки: 3 белки 65 г какао во прав ½ кафена лажичка цимет ¼ лажичка сол 1 кафена лажичка екстракт од ванила 150 г чоколадни капки (или чоколадо за готвење) 360...

Украсни ситни колачи, од 1 кг брашно добивате 100 вкусни колачиња,...

Потребни состојки: 1 кг брашно 400 г шеќер 4 јајца 2 прашок за печиво 500 г путер/маргарин 1/2 лимон - сок малку рендана кора од лимон Постапка: Сите состојки замесете ги, ставете ги...

Многу брзи, едноставни а декоративни и вкусни новогодишни колачиња

Потребни состојки: 140 г брашно 100 г шеќер 1 јајце 40 г мед 40 г кора од портокал, рендана или сечкана многу ситно 1 прстофат сода бикарбона, каранфилче, цимет, ѓумбир Постапка: Медот...

ПРАСКИ: уживајте во изгледот а и во вкусот – се топат...

Декоративни и вкусни ситни колачи. Потребни состојки: 2 големи или 3 јајца со средна величина 180 г шеќер 225 мл масло 3 лажици млеко 1 ванилин шеќер 2 лажички прашок за...

МАСТЧИЊА – Кој ги јадел како дете знае колку се вкусни

Потребни состојки за 10 лица: 1 лажица маст 1 прстофат сол 1 прстофат шеќер 1 лимон, сок и кора 200 мл ладна вода 2 јајца + 2 жолчки 50 мл сливова...

ПРЕДЛОГ ЗА БОЖИЌНИ КОЛАЧИ КОИ МОРА ДА ГИ ПРОБАТЕ…

Крешенти – старински колач, а во последно време стана многу популарен Потребни состојки: 200 г маст (или путер) 150 г шеќер 2 ванилин шеќер 1 јајце + 2 жолчки 1 прстофат...

Совршен рецепт за тостерки – бабин колач кој останува мек и...

Ова е најдобриот рецепт за тостерки или познат како бабин колач. Испробан е повеќе пати, а тостерките остануваат меки и по неколку дена. Потребни состојки: 4...

ГРИЗ КОЦКИ – се мери на чаша

Потребни состојки: Чаша од 200 мл 4 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша млеко 1 чаша мелени ореви 1 чаша брашно 250 г гриз 1 прашок за печиво За сируп: 500 г...