Дома Тагови камилица

Таг: камилица

ОМИЛЕНИОТ ЧАЈ ГО НАМАЛУВА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА: Се пие после јадење,...

Еден од омилените чаеви со преубав мирис и вкус, всушност може да помогне во контролирањето на шеќерот во к рвта, особено кога станува збор...

Камилица и црно вино за затегнато лице: Содржат моќна состојка за...

Флавоноидите се антиоксиданси кои се познати по своето антивоспалително и подмладувачко дејство. Ако сте биле во потрага по природен начин за зајакнување на имунитетот,...

Лековит еликсир од женски манастир за подмладување и лекување – рецептот...

Ако редовно го користите овој рецепт, гарантирано ќе го успорите стареењето на вашата кожа, но и на целиот организам воопшто, а самата кожа ќе...

Златни правила на сибирската билкарка: Давајте им го ова на децата,...

Зимскиот период се поврзува со зачестување на вирусните респираторни заболувања. Општа карактеристика на овие инфекции е високата контагиозност и лесното пренесување од едно на...

Масажата, вежбите и овие билки ќе ви помогнат да ја победите...

Ендометриозата е хронично, болно нарушување на ѕидот на матката кое влијае на женските репродуктивни органи. Ткивото што би требало да се наоѓа на внатрешноста...

Со користење на овие билки, црвенилото од лицето се повлекува за...

Розацеа е хронично заболување на кожата што се јавува на лицето. Причината за розацеа се уште е непозната и во моментов нема лек за...

Мешавината од јаглика, магдонос, босилек и камилица ќе ви помогне да...

Поголемиот дел од луѓето барем еднаш во животот почувствувале проблем со надуеност во стомакот. Надуеноста се дефинира како чувство на исполнетост под притисок. Дали некогаш...

Камилицата е одличен лек за телото и душата (РЕЦЕПТИ)

Оваа лековита билка е позната и под имињата титрица и забњак, но најпозната е по името камилица. Расте на ниви, на глинеста почва, шумски ливади...

Лековит крем од камилица, одличен мевлем за усни и испукана кожа

Секоја година го правам, за мене и моите најблиски. Потребни состојки: 100 г несолена свинска маст 1 лажица маслиново или бадемово масло 1 голема лажица сува камилица или...

Лековита ракија од камилица за здравје, против грип и настинки, одлична...

Камилицата (Мatricaria chamomilla) била ценета лековита билка уште во стариот век во древен Египет, Грција и Рим. Хипократ, Диоскорид, Гален и други лекари од...