Дома Тагови глутен

Таг: глутен

Доктор кардиохирург открива како да ги исчистите затнатите крвни садови без...

Докторот Стивен Гандри, светски признат кардиохирург, на залезот од кариерата одлучи да се посвети на исхраната на своите пациенти. После децении класично лекување на пациентите...

Ви се дуе стомакот од било што да изедете – време...

Според новите истражувања, ако не сте се прејале, а сепак имате потешкотии со варењето на храната и стомакот ви се подува како балон, причината...

Ако имате вакви дамки на рацете, тоа укажува на проблеми со...

Истражувањата потврдија дека осипот на раце, кој изгледа како ситни акнички или точки, често потекнува од проблеми со толеранција на глутен. Повеќето луѓе некогаш имале...

Цeлијакија прeдизвикува: подуен стомак, гасови, неплодност, полова немоќ, дијареа

Ако не ја лекуваме може да заболиме од рак. СИМПОМИ: -болки и отекување на стомакот -гасови и чувство на надуеност -пролив -блед измет со многу непријатен мирис што може...

Целијакија предизвикува: подуен стомак, гасови, неплодност, полова немоќ, дијареа

СИМПОМИ: -болки и отекување на стомакот -гасови и чувство на надуеност -пролив -блед измет со многу непријатен мирис што може да плови над водата, понекогаш со жолти топченца...

Што сака да ви порача телото преку гасовите: проверете, можеби ќе...

Иако повеќето предизвикуваат неугодност, особено ако се гласни, гасовите се нормална телесна реакција која се случува во цревата. Но што всушност ни порачува телото? 1.Пореметување...

Можеби имате покачен холестерол поради штитната жлезда

Тироидната жлезда е ендокрина жлезда која се наоѓа во предниот дел на вратот. Таа произведува два важни хормони - тироксин и тријодтиронин, кои влијаат...

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот – еве како...

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот, протеин кој може да се најде во повеќето житарки: пченица, ’рж и јачмен, но не и во...

Ако не сте сигурни дали смеете да го консумирате глутенот, прочитајте...

Можеби последниве години безглутенската исхрана ви се чини дека е чисто помодарство кое го практикуваат дури и оние кое немаат проблем со нетолерантност, но...