Дома Тагови џем

Таг: џем

Џем од модри сливи во рерна, многу едноставно, многу лесно, брзо...

Фото и рецепт: Марина Трајанова Потребни состојки: 3 кг црни сливи 1 кг шеќер 150 мл рум ванилин шеќер цимет по желба Постапка: 1.Сливите добро измијте ги и ставете ги врз кујнска...

Џем од јапонски јаболка во здрава варијанта: нежните вкусови на овој...

Овој џем е густ, наликува на желе и не се мачка многу лесно како другите џемови. Но, истовремено е мазен и богат, со преубав...

Брз џем од портокали за кој ви се потребни само 3...

Потребни состојки: 2 кг портокали 2,5 кг шеќер 2 лимони Постапка: Излупете ги портокалите, исечете ги на парчиња и наросете со шеќер (ред портокал ред шеќер) и оставете преку...

ПОСНА ПИТА СО МАК И ЏЕМ –сите го бараат овој рецепт,...

Потребни состојки: 250 мл газирана вода 1 лажица сув квасец 2 лажици шеќер 250 мл масло 600 г брашно За фил од мак: 250 г мелен мак 125 г шеќер во прав 150...

Колач со виљушка од само 4 состојки – излегуваат 90 перничиња!

Потребни состојки: 1 ½ путер/маргарин 500 г меко брашно 1 прашок за печиво ½ чаша кисела павлака Постапка: Тестото замесете го од сите состојки па исукајте го во тенка кора...

Еден од најевтините и најубавите ПОСНИ КОЛАЧИ: мирисен, сочен, чоколаден…

Посното срце е навистина еден од најевтините и најубавите посни колачи. Ако постите, тогаш ова е вистинскиот колач во кој можете вистински да уживате. Доколку...

Најмеките ВАНИЛИЦИ – рецепт кој вреди да го запишете

Потребни состојки: 200 г шеќер во прав 1 мешунка ванила исечкана на парчиња 300 г маст 250 г кристал шеќер 1 јајце 2 жолчки 1 исцеден лимон – сок 1 лажичка фино...

Од истото тесто замесувате и крофни и ролат – нешто многу...

Фото и рецепт: Стојка Ангелковска Потребни состојки: 700 г брашно 400 мл млеко 50 мл масло 40 г квасец (една коцка) 2 јајца 1 лажица шеќер ½ лажичка сол Масло за пржење или...

Не ги заборавајте есенските самоникнати плодови од кои нашите баби правеа...

Чувањето и зачувувањето на храната бил проблем и предизвик за луѓето уште од праисторијата. Затоа што некогаш зимата била време кога тешко се доаѓало...

Овој рецепт за крофни мора да го имате зошто на сите...

Ова е рецепт со кој не можете да погрешите, прстенот околу секоја крофна никогаш не изостанува! Потребни состојки:Тесто 1 кг брашно 1 коцка свеж квасец ...