Дома Тагови алергија

Таг: алергија

Лек за алергија на полен според билкарот Мартин Најдовски

Алергија е преосетливост на некои супстанции кои ги вдишуваме, доаѓаме во контакт со нив или ги внесуваме преку храна, додека алергиската реакција е одговор...

Д-р Соња Петровска: Како да препознаете дека имате алергија на храна

Што е алергија? Алергија на храна е реакција на имунолошкиот систем што се случува веднаш по јадење одредена храна. Дури и мала количина на храна...

Д-р Петровска: Препознајте ги симптомите на атописки дерматит и навремено заштитете...

Што е Атописки дерматит? Атопискиот дерматит (АД) е најчеста форма на егзема. Тој е долготраен. Околу 13 % од сите деца во САД имаат атописки...

За алергија кај деца: 2 филџани козјо млеко измешајте со ОВА

За сите кои се склони кон алергии, а особено за малите деца, д-р Михаил Богомолов, диететичар, го препорачува овој совет: Земете 2 филџани козјо млеко....

За деца и возрасни: ефикасна мешавина за лекување на АЛЕРГИЈА од...

Потребни состојки: 5 рамни супени лажици- Црвен кантарион 4 супени лажици- Кантарион 3 супени лажици- Глуварче (корен) 2 супени лажици- Коњско опавче 1 супена лажица- Пченкарна свила 4 супени лажици-...

Научниците потврдија: Алергијата на кикирики може да се излекува

Лекарите тврдат дека науката е на пат да ја излекува алергијата на кикирики хранејќи ги децата со она што телото им го одбива и...

Идеално за викендов: 48 часовен детокс на црн дроб, црева и...

Организмот на човекот е совршен механизам кој синхронизирано обавува милион функции. Некои органи покрај својата примарна функција имаат и исклучително важна задача-детоксикација на организмот. Денес,...

И се појавил јадеж и 4 месеци подоцна починала

Луси починала само четири месеци откако и се појавил јадежот, а три месеци по венчавката. ​ Луси (27) и Лијам од Лондон биле вљубен пар и...

Древните кинези ја измислиле киселата зелка за вечно здравје. Еве како...

Киселата зелка долго важи за храна на сиромашните, а всушност претставува неверојатно здрава намирница. Нејзината лековитост била позната уште кај древните кинези кои го...

Чај за чистење на организмот – против алергии

Потребни состојки: ​ 5 лажици црвен кантарион 4 лажици кантарион 3 лажици корен од глуварче 2 лажици коњски опаш 2 лажици иситнета калинка Постапка: ​ Земете една лажица од оваа мешавина и прелијте...