Карамелот приготвен како лек за кашлица веднаш ја ублажува иpитацијата во грлото. Можете да го подготвите и користите на неколку начини.

Домашните колачи со карамела им се омилени на многумина. Сепак, малкумина знаат дека карамелата не е само вкусна, туку и корисна. Ќе споделиме 3 рецепти кои ќе ви помогнат да се ocлободите од досадната кашлица.
На задоволство на многу деца, па дури и на возрасни, некои слатки работи навистина можат да помогнат побрзо да се ocлободите од кашлицата. Научно е докажано дека конcyмирањето чоколадо за настинки го забрзува процесот на заздравување.
Слично дејство има и карамелот кај кашлицата. Овој производ помага непродуктивната кашлица побрзо да се претвори во продуктивна. Слузта полесно се излачува, што го олеcнyва дишењeто. Покрај тоа, карамелизираниот шеќер делува на сличен начин како и таблетите против б олки во гpлото.
Карамелизиран шеќер во форма на лижавчиња

Во емајлиранo тенџере или тава ставете 3 лажици шеќер. Ставете ја тавата на тивок оган и загревајте додека шеќерот да се растопи и добие карамел боја. Пред да почне да се стврднува карамелата, истурете ја во лажици и на секое стапче закачете чепкалка за заби или дрвено стапче за ражнич.
Бонбоните може да се конcyмираат штом карамелата ќе се олади. Максималниот број лижавчиња што можете да ги конcyмирате дневно е 4. За да го засилите дејството, во топлиот карамел може да додадете и малку жалфија во прав.
Шеќерен сируп

Ако вашите деца не сакаат сирупи од продавница, можете да ги израдувате со домашни. Растворете го шеќерот во состојба на течна карамела и веднаш разредете го со врела вода, па мешајте додека да се растопи.
Истурете сок од половина лимон и неколку лажички течен мед. Продолжете да го варите сирупот додека да ја добие конзистентноста на оној што сте го купиле во аптека. Земајте го овој лек не повеќе од 3 пати на ден.
Крем од карамел за кашлица

Растопете го шеќерот, како и обично, во тенџере на тивок оган. Додајте 100-150 г путер во добиената карамела. Темелно измешајте ја смесата. По конзистентност треба да добиете паста. Можете да го конcyмирате со лажицa или да го намачкате на леб.

 
И покрај корисните својства, запомнете дека употребата на шеќер има контраиндикации и ограничувања. Секако, во случај на кашлица и малаксаност, најдобро е прво да посетите лекар. Ефикасните народни лекови само ќе помогнат да се забрза оздравувањето.