Зголемените маснотии во к рвта не даваат јасни симптоми во почетните фази, па често ги забележуваме само кога некои други заболувања ќе укажат на постоење на проблем. Покачените масти во кр-вта се почести отколку што се мислеше, но бидејќи тие долго време не даваат никакви симптоми, многумина не ни знаат дека стра-даат од ова нару-шување.
Најчесто се откриваат само кога во некоја друга прилика давате к-рв за анализа, па затоа е подобро да се прават периодични систематски прегледи при кои би се констатирал вишок на триглицериди.
Тоа се всушност честички маснотии во кр-вта кои телото ги создава кога калориите не се трошат со некоја физичка активност. Во случај на зголемена потрошувачка на енергија, телото ослободува хормони кои ќе ни овозможат да ја добиеме од масните клетки.
Не е само масната храна причина за покачени триглицериди, туку и шеќерите кои телото ќе ги складира како масти. Најчесто триглицеридите се проследени со висок холестерол, па затоа треба да внимавате на надворешните знаци како што се ксантоми – жолтеникави испакнатини на кожата или ксантелазми – на очните капаци.
Зголемениот обем на половината може да укаже на абдоминална дебелина, која се јавува како последица на таложење на висцералните масти. Кога нивото на триглицеридите во кр-вта достигнува опас-но ниво помеѓу 1.000 милиграми на децилитар (mg/dL) и 2.000 mg/dL, може да се појават и симптоми на панкреатитис, како што се б олки во горниот дел на стомакот и га-дење.
Симптомите на атеросклеротични кардиоваскуларни заболувања се јавуваат и како последица на високите триглицериди во кр-вта. Тие вклучуваат б олка во градите како што се ангина пекторис, плитко ди-шење и аритмии. Кога маснотиите во кр-вта се повеќе од 443 mg/dL, ризикот од срцев у дар се зголемува тројно.
ПРИРОДНО ЛЕКУВАЊЕ. Го чисти холестролот и триглицеридите, ги исфрла од телото – Фото и рецепт: Тамара Костадиновиќ. Ова првенствено е лек за зголемени масти во кр-вта и покачени триглицериди, но исто така помага доколку сакате да осла-бете и веќе се обидувате со некоја диета.

Фото и рецепт: Тамара Костадиновиќ
Овој природен лек не само што ќе ве исчисти од мастите и ќе ви го регенерира црниот дроб, туку и ќе ви зголеми имунитетот и ќе ве заштити од разни вирусни инфекции. Потребни состојки: 1 литар вода, 1 кг измиен лимон со кора, 30 поголеми чешниња лук (да не е кинески)
ПОСТАПКА: Лимонот ставете го вода во која сте истуриле една кесичка сода бикарбона. Оставете го така да отстои неколку часа, па потоа добро измијте го под млаз ладна вода. Потоа лимонот исечете го на помали парчиња, отстранете ги семките и сомелете го во машина или во блендер.

Ставете ја водата на оган да зоврие, а потоа додајте го ситно исечканиот лимон заедно со кората и лукот исто така исечкан и изблендиран.
По половина минута вриење исклучете го огнот и оставете го на топлата рингла уште 5 минути. Потоа тргнете го од оган, поклопете и оставете да излади, со повремено промешување со дрвена лажица. Кога целосно ќе биде изладено, процедете, а смесата во цедалката добро истискајте ја за да излезе целиот сок од смесата.
Напитокот складирајте го во стаклени шишиња и чувајте во фрижидер. Конcyмирајте наутро и навечер по една ракиена чаша. Јас секоја година правам пред зима, по една до-за за мене и за мојата фамилија, секому по едно шише.

Малку да се прочистиме од холестеролот и да зајакнеме пред сезонските настинки. Напитокот е доста ефикасен, може да се испијат и две дози, нема штет-но дејство. Може да се прави и без варење од 1 кг лимон, 1 кг лук и 1 кг мед.

Фото и рецепт: Тамара Костадиновиќ