Дома Тагови зимница

Таг: зимница

Мини бабури пикантни полнети со урда, сечкани ореви и магдонос за...

Фото и рецепт: Елизабета Бети Потребни состојки: 1 кг урда 300 г ореви сечкани Магдонос сечкан Гамбички Постапка: Мини бабурите (гамбички) се посолуваат и се оставаат да отстојат еден час, а...

Обарени модри домати: квалитетна зимница без конзерванси и хемија

Фото и рецепт: Елизабета Андов Потребни состојки: 3 кг модри домати Сол За солило: 1 литар бел оцет 2 литри вода 80 г сол 80 г шеќер ½ кесиче бибер во зрна За поросување: 2...

Месо во тегла за зимница, кој пробал знае!

Фото и рецепт: Снежанка Жанче После пиперки на секаков начин, треба да се стави и нешто мрсничко за зимница. Еве го мојот рецепт за месо...

Не го пропушајте овој рецепт – МЛАД КРОМИД во тегла за...

Не го пропуштајте овој рецепт, задолжително нека се најде на вашите полици по некоја тегличка со млад кромид. Има фантастичен вкус, може да се...

Кисела пеглана пиперка полнета со морков

Потребни состојки: 50 пиперки со средна величина (5 кг нечистени или 4 кг чистени) 500 мл алкохолна киселина 200 г шеќер 120 г сол 1 конзерванс 1 главица лук 3 средни...

Зимницата на баба ми: рецепт за мешана салата

Салатата која можете да ја јадете уште утре. Додадете го зеленчукот кој го имате, залејте со оцет, зачинете по желба, вистинска витаминска бомба за...

Пиперки во павлака – вкусно мезе

Многу вкусно мезе! Потребни состојки: 3 кг пиперки - сомборки 2 кг павлака со 20% м.м. малку сол 600 г сирење Постапката погледнете ја во видеото: https://youtu.be/RREZP0KQNgw Коментар на Натка Талеска: ”Jas gi...