Дома Тагови турски сутлијаш

Таг: турски сутлијаш

СУТЛИЈАШ СО ПУДИНГ: „Никогаш подобар не сум јадела“ – Оригинален турски...

I РЕЦЕПТ. Вообичаено овој турски десерт го приготвуваме со ориз кој прво се вари во малку вода, потоа му се дотура млеко и на...

Сутлијаш со пудинг на старински начин, ќе ве заблажи како ниеден...

Рецепт на Бојана од Бокина Кујна. Рецепт за сутлијаш на турски начин со пудинг, старински рецепт кој ќе ве заблажи како ниеден друг. Подолу...

ЗЕРДЕ – Традиционален турски десерт со ориз

Зерде е традиционален турски десерт со специфична боја и вкус. За оваа комбинација можеме да му бидеме благодарни на најскапиот зачин во светот, шафранот. Станува...

Сутлијаш со пудинг и млеко, најдобриот што сум го пробала

Вообичаено овој турски десерт го приготвуваме со ориз кој прво се вари во малку вода, потоа му се дотура млеко и на крај се...

Прав турски сутлијаш: никогаш во животот не сум пробала подобар…

Потребни состојки: 6 шолји за млеко вода 2 шолји ориз 3 шолји млеко 15 лажици шеќер 2 ванилин шеќер 1 пудинг од ванила Цимет за наросување, по желба Постапка: Ставете на оган водата...