Дома Тагови Спасовден

Таг: Спасовден

СПАСОВДЕН: За многу години Вознесение Христово!

Спасовден се слави четириесет дена по Велигден (во четврток). Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска…а голем број семејства и села овој празнмик го имаат за куќна...

На утрешниот голем празник им се исполнуваат желбите на младите, според...

Православните верници на 10 јуни (четврток) го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш...

За многу години СПАСОВДЕН – Вознесение Христово

Четириесет дена по Велигден (во четврток) Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска… Македонската православна црква и нејзините верници денес (четврток) го одбележуваат Спасовден. Спасовден е еден од десетте...