Дома Тагови слатко

Таг: слатко

Ги прашавме искусните домаќинки: Еве како се вари слатко од дуњи...

Сега е вистински време да ги завиткате ракавите и да започнете со приготвување на зимница. А потоа, кога ќе дојде зимата, че си ги...

Слатко од зрели смокви – нешто најубаво за мене

Фото и рецепт: Славица Поповиќ Најубавото слатко од зрели смокви. Барем мене ми е омилено… Потребни состојки: 1 кг шеќер 1 кг смокви 200-300 мл вода 1 лимон 1 стапче од...

Слатко од вишни – без конзерванси

Сите слатка се убави и вкусни, но слаткото од вишни има посебна освежителна нота. Потребни состојки: 1 кг вишни 1,25 кг шеќер Постапка: Вишните измијте ги од семки. Земете...

СЛАТКО ОД ЦРЕШИ

Многу убаво старинско слатко од цреши. Потребни состојки: 1 кг цреши 1,25 кг шеќер 1-2 ванилин шеќер 200 мл вода 1 лимон Постапка: Црешите измијте ги и извадете им ги семките. Додека...

Слатко од јаболка – многу убаво и вкусно, се прави за...

Потребни состојки: 1 кг јаболка 900 г шеќер 200 мл вода 1 ванилин шеќер 1/3 лажичка лимонтус 100 г ореви Постапка: Одберете убави, здрави јаболка, по можност да бидат тврди, зелени, да...

Мармалад од јаболка

Фото и рецепт: Емилија Илијовска Едно јаболко дневно го јакне имунитетот, а покрај свежото јаболко, одлично оди и мармалад од истото со топло чајче во...

Слатко од киви – секој плод добива посебна боја

Фото и рецепт: Тања Докузова Потребни состојки: 1 кг киви (помали) 1 кг шеќер 500 мл вода 1 ванилин шеќер 1 лимон Постапка: Еден килограм киви се лупат и се ставаат во...

Слатко од грозје – превкусно (кило на кило)

Нема кој не ужива во него. Потребни состојки: 1 кг бело грозје без семки 1 кг шеќер 1 поголем лимон 1 стапче ванила Постапка: Сварете го сирпот од шеќер кој треба...

Кавадаречко слатко Рачели (Рејчл) од тиква со шира

Фото и рецепт: Верка Коцева Потребни состојки: 1 кг тиква 3 литри вода 1 кг 300 г шеќер 2 литри шира Постапка: Тиквата исчистете ја и исечкајте во форми по ваш...

Слатко од тиква, грозје и ореви

Фото и рецепт: Наташа Илиевска Потребни состојки: 7 кг исчистена тиква 3 кг грозје 10 кг шеќер 10 литри вода Постапка: Тиквите исчистени се сечкаат на коцки, се ставаат во винобран...