Дома Тагови народно верување

Таг: народно верување

ЗА СРЕЌА И БЛАГОСОСТОЈБА: Утре разбудете се со овие зборови

На 2 јануари се празнува Свети Игнатиј, ден за кој се верува дека е одлучувачки за тоа што ќе ви се случува во текот...

НАРОДНО ВЕРУВАЊЕ ЗА ДЕНОВИТЕ: Во петок не позајмувајте ништо, а во...

Народите особено од нашето поднебје уште од дамнешно време верувале дека сите денови во неделата не се исти. Има среќни и несреќни денови, „добри“...

ШТО НАВИСТИНА ЗНАЧИ КОГА ЌЕ НАЈДЕТЕ МОНЕТА НА УЛИЦА: Според една...

Секој од нас барем еднаш во животот нашол монета насред улица. Постојат многу народни верувања поврзани со случајното пронаоѓање на монетите. Едно од нив...

ДЕНЕС СЕ СЛАВИ СВ. ПАНТЕЛЕЈМОН: Овие две работи не заборавајте да...

Православна црква денеска го слави Свети Пантелејмон, светител и исцелител. За него е доста позната неговата интересна животна приказна, а овој ден (деветти август)...

СВЕТИ ИЛИЈА: Намачкајте ги дечињата со ова по обравчињата, ќе ги...

На 2 август православната црква и нејзините верници слават голем празник, празникот Свети Илија. Се вели дека свети Илија е непоколеблив светец затоа што...

ИВАНДЕН Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Сонцето трипати застанува, а жените се протнуваат...

Еве зошто е важно на овој голем празник да се исплете венец со цвеќиња. Според народните обичаи, овој ден е магичен и може да...

НИКОГАШ НЕ СЕ НАЗДРАВУВА СО ВОДА! Зад ова се крие ДРЕВНО...

Сигурно од многумина сте слушнале дека никогаш не треба да наздравувате со чаша вода. Иако ова ви се чини малку глупаво или како уште...

Слончето како фигура носи среќа и пари, но никој не ви...

Слонот е животно кое луѓето обично го поврзуваат за добро памтење и силни фамилијарни врски. Од многу одамна слонот претставувал симбол за добро здравје,...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"