Дома Тагови македонска пита

Таг: македонска пита

ПИТА СО БЛИТВА-НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН: Кога ја печам со отворен прозор,...

Оваа пита се приготвува речиси во секој крај од Македонија и во зависност од поднебјето си има и различно име. Најпозната е под името...

МАКЕДОНСКА ПИТА – ТОПЕНИЦА: Ред бело-ред жолто тесто, да го сочуваме...

Нашите баби редовно месеа тесто и беа вистински мајсторки во кујната. Правеа пити од тегнати или cyкани кори, зелници, мазници, сеченици, топеници... Се чини...

МАКЕДОНСКА ПИТА-ПАЛЕНТА: Брза излеана тенка пита со тиквички, многу вкусна и...

Баба ми која потекнува од Егејот ме научи да ја приготвувам оваа пита. Таа велеше дека во нашето семејство постои традиција девојчињата да учат...

По битолски се нарекува „Ѓурвалаци“, а по прилепски „Девет табани“ –...

Оваа пита има ралични имиња, но најпозната е под името ДЕВЕТ ТАБАНИ. Некои ја прават како едно цело парче и се нарекува „Пита -...

Има ли нешто поубаво од МАКЕДОНСКИ ЗЕЛНИК: Кој пробал, побарал уште...

Традиционално македонско јадење кое се приготвува во Битола, Прилеп, Кичево и други градови ширум Македонија. Питата се послужува топла со парче сирење и кисело...

МАКЕДОНСКА ПИТА-ПОУБАВА НЕМА: Со сирење, мека и вкусна, прсти да излижеш

Едноставна подготовка, лесна, слоевита...ммм премногу вкусна! Постапката е едноставна, па можат и почетници да ја направат. Пробајте ја, нема да се покаете. Одлична пита...

Поубава нема – Македонска пита со сирење, мека и вкусна, прсти...

Едноставна подготовка, лесна, слоевита...ммм премногу вкусна! Постапката е едноставна, па можат и почетници да ја направат. Пробајте ја, нема да се покаете. Одлична пита...

Пита која се прави со раце, а не со оклагија –...

Рецепт и фотографии на Верче Илиоска. Ова е традиционална македонска пита стара преку 100 години. нејзиното оригинално име е "Вртен - ду-пен", што во...

Највкусната македонска пита со сирење, мека како памук, најдобриот рецепт

Македонска пита, фина, мека, со овчо сирење – одлична, прсти да излижеш. Фотографии и рецепт на Маја. Одлична пита со едноставна подготовка. Потребни состојки: 600...

Да ја сочуваме традицијата – пита на традиционален начин, позната како...

I РЕЦЕПТ - Да ја сочуваме традицијата – пита на старински, традиционален начин, позната како сеченица. Сеченица е стара македонска пита која се развлекува,...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"