Дома Тагови лубеница

Таг: лубеница

OД ДЕНЕС НЕМА ДА ЈА ФРЛАТЕ КОРАТА ОД ЛУБЕНИЦА: Од неа...

Ова лето направете си слатко од лубеница кое може да си го мачкате на палачинки, на вафли и од него да правите разни колачи,...

Направете висечки „лежалки“ и ќе имате богат род на шербет слатки...

Лубеницата е едногодишно растение од фамилијата Cucurbitaceae. Расте од семе, во топла клима , а бидејќи содржи голема количина на вода, лубеницата претставува идеално...

По овие 5 знаци ќе ја препознаете отpовната лубеницата – за...

Август и септември се месеците кои секогаш се поврзуваат со вкусните лубеници. Меѓутоа, тие на пазарот се појавуваат многу рано, уште од мај, а...

ПЕЧЕНИ СЕМКИ ОД ЛУБЕНИЦА: Здрави грицки кои ќе ве освојат по...

Лубеницата е една од најосвежителните намирници за летно време. Но, многумина не се сигурни дали семките од лубеница може да се јадат. Додека некои...

Слатко од кора од лубеница – овој рецепт не сакате да...

Сега е вистински момент да си приготвите слатко од кора од лубеница, Лубеницата треба да има малку подебела кора и како таква е идеална...

Заборавете на потчукнувањето, тоа е глупост – ова е вистинскиот начин...

Лубеницата е сочно и мирисно овошје, а дава освежување кое ретко со друго што би можело да се спореди. Омилена е на многумина луѓе...

ЛУБЕНИЦА НА СТРУМИЧКИ НАЧИН: Кога ќе го пробате ова ладно предјадење...

Летото не може да се замисли без убавата, црвена, сочна, мирисна и вкусна лубеница. За разлика од ова освежително овошје, фета сирењето се прави...

НЕ ГИ ФРЛАЈТЕ СЕМКИТЕ ОД ЛУБЕНИЦА: Еве што му прават на...

Иако многумина ги фрлаат семките од лубеница, тоа е погрешно, бидејќи токму тие се вистинска ризница од лековити состојки, одлични за нашето здравје. Богати...

Не ги фрлајте овие семки, ги чистат цревата, го намалуваат холестеролот...

Во лето сите сакаме да се освежиме со вкусна и ладна лубеница, но најчесто нејзините семки секогаш ги фрламе и завршуваат во ѓубре. Семките...

Зошто не смееме да изедеме повеќе од едно парче лубеница дневно?...

Експертите велат дека лубеницата е здрава, но мора да се консумира во умерени количини. Д-р Павлова смета дека луѓето честопати претеруваат во количините и...