Дома Тагови лековита вода

Таг: лековита вода

ПЧЕНКАРНО БРАШНО СО ВОДА: Лек од 50 ден за холестерол, висок...

Пченкарното брашно го намалува холестеролот и високиот притисок, а одлично е за цревата и добрата дигестија. Особено доколку го одбегнувате белото брашно или сте...

Овој манастир лекува, но и ги дарува оние кои не можат...

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на мајката...

Стотици верници застануваат во долгиот ред за да ја допрат живата...

Црногорскиот или Гигинскиот православен манастир Св.Бесребреници и чудотворци Кузман и Дамјан се наоѓа во западна Бугарија. Изворот од обновениот манастир го посетуваат стотици верници,...

Жена со егзема по целата кожа, се излекувала од лековитиот извор

-Лековита вода блика над селото Ситово. Локалното население тврди дека лекува кожни болести и штити од болести кои најчесто доаѓаат во староста. Според легендата, на...

Чудото од Делчево: Лековити извори од чија вода многумина се излекувале...

-Чудотворните свети води во делчевско лекуваат од многу болести. Народните верувања велат дека во близина на село Тработивиште, оддалечено десеттина километри од Делчево, сместена на...

Болна жена го сонувала чудотворниот бунар на Св.Илија, ископан од Ракотинскиот...

Јоаникиј Ракотински (1839 – 24. I 1940) е македонски архимандрит, учител, лекар и православен свештеник. Во текот на својот живот служел во манастирот св.Илија...

На сон ѝ се јавил глас кој и порачал да оди...

Трајанка од Прилеп си имала мака и откако на сон ѝ се јавил глас, одлучила да го послуша и да го исполни барањето од...

Источен Петок – Балаклија: се отвораат „Богородичните води“, кои имаат голема...

“Според црковната и  народната традиција на овој ден се отвораат „Богородичните води“, кои имаат исклучително голема лековита моќ. Таков свет извор се наоѓа и во...

Петочко водиче, лековита вода: на Сашо му се сонило овде да...

-Света Петка е селска црква во тетовското село Беловиште. Се наоѓа во живописен предел во месноста Петочко Водиче, во непосредна близина на Беловишките водопади. До...

СМРДЛИВА ВОДА – лекува бубрежни болести, стомачни заболувања и целиот уринарен...

“Смрдлива вода” е локалитет чија вода лечи стомачни заболувања, уринарниот тракт и бубрежни болести. Најпосетуваниот туристички локалитет во општината е Смрдлива Вода. Живописната природа ќе...