Дома Тагови колач со јаболка

Таг: колач со јаболка

Колач приготвен со состојки што најчесто ги имате во кујна

Фото и рецепт: Сефка Ракиќ Секогаш кога треба нешто набрзина да приготвам или ни се пријало благо, приготвувам некој колач од состојки кои речиси секогаш...

Превртен колач со јаболка, сочен, миризлив, се топи во уста

Многу вкусен колач, сите ќе ви бараат рецепт. Потребни состојки: 1,5 кг јаболка 100 г суво грозје 19 лажици шеќер 2 лажички цимет 50 г путер 5 јајца 100 мл млеко 100 мл...

Посна пита со рендани јаболка и суви состојки – многу едноставно...

Питата е многу вкусна и едноставна за приготвување, а можете да ја правите по посна или мрсна варијанта, во зависност од тоа дали ќе...

Вкусен колач со јаболка, брзо се прави, пробајте, нема да згрешите

Фото и рецеот: Иванка Цизмиќ Овој колач уште се нарекува Леден брег, многу стар рецепт и одамна го немав направено. Пред некој ден се сетив...

Лења (мрзлива) пита со јаболка (посно)

Фото и рецепт: Верица Николиќ Потребни состојки: 280 г брашно 100 г презла 160 г пченичен гриз 400 г шеќер 1 прашок за печиво 100 г лешник (ореви или бадеми) ½ кесичка...

Волшебен колач од јаболка, најдобриот рецепт со гриз

Нема подоба, се топи во уста! Потребни состојки: 1 чаша гриз 1 чаша брашно 1 чаша шеќер 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер јаболка по потреба и желба цимет по желба путер-маргарин...

БРЗ СОЧЕН КОЛАЧ СО ГРИЗ

Не знам по кој пат го правам овој колач, многу брзо се приготвува, сочен е имногу вкусен. Потребни состојки: 3 јајца 1 чаша шеќер 2 чаши ореви 1 чаша...

Овој колач не знам како се вика, едноставен, превкусен и многу...

Ова навистина мора да го пробате!!! И тоа е се’ што ќе ви кажам... Потребни состојки: 100 г суви сливи 100 г суви кајсии 100 г цели ореви 100...

Едноставна лења пита со јаболка – ќе ве воодушеви!

Вкусна и убава 👌 Потребни состојки: 4 јајца 100 г маст 100 г путер/маргарин 150 г шеќер во прав 1 прашок за печиво кора од лимон 2 ванилин шеќер 200 г брашно 1 шолјичка...

КОЛАЧ СЕ’ ПО ДВА – добивате феноменален колач без голема мака

Овој рецепт е доказ дека убавите работи не мора да бидат тешко достапни. Потребни состојки: 2 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 200 мл млеко 200 г мелени ореви 200...