Дома Тагови домати

Таг: домати

ТУРШИЈА ОД ЗЕЛЕНИ ДОМАТИ: „Овој рецепт го имам со години и...

Обично наесен кога заладува времето и сè помалку има сочневи денови, на стебленцата остануваат зелени домати кои не успеваат да созреат и да ја...

ВАКА СЕ ПОДГОТВУВА ДОМАТОТ ЗА ЗИМНИЦА: Има рок до 2 години,...

Ова е одличен, проверен рецепт кој го користеле нашите баби за подготвување на доматите за зимница. Има долг рок на траење, многу е вкусен...

Со секоја голтка добивате посилен вид, коски, коса а ги трошите...

Доматите се здрави и вкусни плодови кои најчесто ги конcyмираме во летните месеци, како салата, свежи или готвени сосови или зеленчукови сокови. Постојат повеќе...

Еве како да ги опоравите листовите на доматот кои почнале да...

Жолтите лисја на растенијата домати се чест проблем со кој се соочуваат безброј градинари во одреден период од одгледувањето на оваа градинарска билка. Особено...

Ова е првото нешто со кое треба да ги залеете доматите-...

Од првото и најважното полевање на доматите, веднаш откако ќе ги засадите во земја зависи како понатаму тие ќе се развиваат, каков ќе биде...

ГРАДИНАРСКИ ТРИК: Ако ја насадите оваа билка покрај доматите, ќе имате...

Одгледувањето домати во градината е многу едноставно. Освен добра почва, доволно сонце и малку вода – на ова растение не му треба ништо повеќе,...

Повеќе не купувам домати во зима, секоја година ги подготвувам вака...

Повеќе не купувам домати во зима, малкумина знаат за оваа тајна, а секоја година ги подготвувам вака. Уште од есента ги спремам, а после...

ПЕЛАТИ ДОМАТИ ВО ТЕГЛА: Ниеден италијански сос не му е рамен...

Направете пелати домати во тегла според овој рецепт. Ќе се уверите дека ниеден италијански сос не му е рамен – оригинален рецепт за највкусниот...

КАЈ СЛЕДНИТЕ БОЛЕСТИ НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ ДОМАТИ: Можат да ја влошат...

Сочниот, освежувачки домат полн со ликопен го сакаат речиси сите и се смета за безбедна и многу здрава намирница, но доматот всушност може да...

ЈАДЕТЕ ДОМАТИ: Супер се за убава кожа и најдобри се за...

Доматите се главен прехрамбен извор на ликопен кој е силен антиоксидант, а поврзан е со бројни здравствени бенефити, вклучително намален ризик од срцеви болести...