Дома Тагови брз ручек

Таг: брз ручек

Брзо, евтино, вкусно, едноставно јадење со зелка, сирење и 3 јајца

Многу вкусно јадење без месо. Потребни состојки: 320 г зелка 80 г кромид 20 г лук сол, црн пипер во прав, сув зачин малку масло за пржење 200 г ситно кравјо...

Пилешки шницли на компир – вкусен ручек, прсти да излижеш

Со супа или салата, одлична идеја за ручек! Потребни состојки: 500 г пилешко филе 750-800 г компир сув зачин, црн пипер 2 јајца 200 мл кисела павлака 50 мл масло 20 г...

Ако вака ги приготвите тиквичките, дури и оние што не ги...

Еве еден рецепт поради кој сите ќе ги сазакаат тиквичките. Пржени тиквички во преубав сендвич помешу кашкавал и шунка, сето прелиено со јајца и...

Мусака од пилешко месо и зелечнук

Многу вкусно јадење, се бриготвува за кратко време. Потребни состојки: 350 г пилешко бело месо 1 главица кромид 1 пиперка 2 стебленца целер 150 мл млеко 100 г кашкавал 1 јајце Сол, црн...

Совршена пита за ручек или вечера

Многу вкусно, многу едноставно и ефектно. Совршено за ручек или вечера со салата. Потребни состојки: 200 г брашно 100 г путер на собна температура 1 јајце 2 лажици вода 1...

ШНИЦЛИ во сос од кромид – јас подобар и повкусен рецепт...

Месото се топи во уста, а сосот е прсти да излижеш! Потребни состојки: 600 г телешки шницли 6 главици кромид 3 чешниња лук 2 лажици брашно По вкус сол и...

ЌОФТИЊА: Вака вкусни тиквички долго време не сум пробала

Потребни состојки: 1 тиквичка 4 големи лажици пченкарно брашно 1-2 јајца 1 прашок за печиво ½ лажичка сол и малку црн пипер Постапка: Тиквичката измијте ја и излупете ја (ако е...

МАФИНИ СО ТИКВИЧКИ: брз и едноставен ручек, готов додека да трепнеш!

Едноставно за приготвување, брзо, лесно и вкусно. Од оваа смеса излегуваат 12 проички печени во калап за мафини. Потребни состојки: 400 г рендани тиквички ½ главица рендан...

Идеален ручек за неколку минути: КАЛЦОНИ – децата најмногу го обожуваат!

Потребни состојки: 400 мл млака вода 2 ½ лажици масло 2 ½ лажички сол 800 г брашно 2 ½ лажичка сув квасец 250 г кашкавал 2 помали кисели павлаки 400 г шунка...

Пченкарни коцки со брокула, брзо, вкусно, лесно и многу здраво

Потребни состојки: 200 г пченкарно брашно 200 г пченично брашно 2 јајца Сол по потреба 1 прашок за печиво 300 г брокули (свеж или замрзнат) 200 мл масло 300 мл млеко 100 г...