Дома Тагови благи кифли

Таг: благи кифли

Благи кифлички за 30 минути: Наполнете ги со чоколадо или со...

Нема кој не ги сака кифличките кои одговараат буквално со секое јадење. Најчесто домаќинките ги подготвуваат како замена за лебот, а некои ги прават...

ОВИЕ КОЛАЧИЊА МИРИСААТ НА БЕЗГРИЖНОСТ: Старински кифлички, потопени во шербет

Колачите се врв, сочни, превкусни, им нема рамни. Ова е еден рецепт за старински колачи кои порано ги подготвуваа нашите баби, а ние ги...

ПРЕВКУСНИ КИФЛИЧКИ ОД САМО 3 СОСТОЈКИ (ПОСНИ): Се топат во уста,...

Со овој супер евтин рецепт на едноставен начин добивате многу вкусни посни кифлички кои можете да ги филувате со вашиот омилен џем. Тестото се...

СЛАТКИ КИФЛИ СО ОБЛИК НА РУЖА: Меки се како душа, сите...

Тестото за овие кифли е толку многу меко и нежно, како памук, а кога ќе се испечат кифлите се превкусни. Во овој рецепт ќе...

Драги мои, денес ги направив најубавите кифлички во свет, се изедоа...

Драги мои дами, домаќини и домаќинки, денес на децата им направив кифлички со домашен џем од кајсии, бидејќи такви многу ги сакаат. Истиот рецепт...

Брзински слатки кифлички без квасец, без јајца, без чекање

Овие кифлички се приготвуваат многу брзо, а многу се вкусни, ровки и миризливи – се топат во уста! Потребни состојки: 550 г брашно 250 г маст 1 чаша...

Благи кифлички со ореви и џем, ровки, се топат во уста

Кифличките се многу вкусни и ровки. Потребни состојки: 250 г путер или маргарин 300 г брашно (најдобро е половината да биде остро, а половината меко) 5 лажици ладна...

Слатки, меки кифли, готови за 15 минути!

Потребни состојки: 4 јајца 200 г шеќер 200 г кисело млеко 125 г маст/путер/маргарин 1 коцка свеж квасец 1 лажичка сол 1 лимон – кора рендана 1 ванилин шеќер 125 мл млако млеко 50...

Ванилин кифли со ореви за 20 минути – излегува цела тепсија...

Потребни состојки: 350 г брашно (половина меко, половина остро) 100 г мелени ореви или пржени лешници 200 путер/маргарин 80 г шеќер во прав 1 белка Шеќер во прав за валкање...