Дома Тагови баклава без кори

Таг: баклава без кори

БАКЛАВА БЕЗ КОРИ – Сочен колач со ореви, секое залиено парче...

Колачот наречен „лажна баклава“ ги освои сите домаќинки со својот неодолив вкус на баклава. Без кори, овој колач се подготвува многу лесно и едноставно....

СО ВКУС НА БАКЛАВА: Рецепт за брз и сочен колач со...

Колачот наречен „лажна баклава“ е еден од омилените, затоа што освен што се приготвува многу лесно и брзо, има вкус на баклава, многу е...

СОЧЕН КОЛАЧ: Достојна замена на баклавата – измати и испечи, без...

Сите ја сакаат баклавата, но за неа е потребно малку повеќе време и материјал. Овој колач по вкус е ист на баклавата, а се...

Баклава без кори: сочна и толку добра што просто се топи...

Оваа баклава уште се нарекува и „мароканска“ бидејќи изобилува со привлечни ароми. Не се приготвува како класичната баклава со многу кори, туку потребно е...

Брз колач “баклава” со ореви, се топи во уста – со...

Фотографија и рецепт на Цакич Мејра. Колачот е наречен “Баклава” и се мери со една иста чаша од 200 мл, само наместо гриз додадов 3...

Кога сакате брз колач со ореви, а да се топи во...

Сите знаеме дека една е баклава, но ова е нејзини одлична брзинска замена. Кога сакате да пречекате гости или ако сакате брз колач ореви,...

Најбрзата и највкусната баклава без кори ЕМИЛИ, готова е за половина...

Многу брз и вкусен колач. Потребни состојки: 4 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја млеко 1 шолја гриз 1 шолја остро брашно 2 шолји мелени ореви За прелив: 500 мл вода 2...

Вкусна баклава, се мери со чаши, едноставна и брза

Баклава колач со мерки на чаша – готова за 30 минути. За многумина е омилен, особено за љубителите на шербетни колачи. Секој залак буквално...

Македонска баклава: преубав потурен колач со гриз и ореви, сочен, превкусен!

Фотографија и рецепт на Родна Трпеска Потребни состојки: 3 јајца, 150 г шеќер, 15 лажици млеко, 15 лажици масло, 15 лажици гриз, 15 лажици брашно, 1 прашок за печиво, 1 ванилин шеќер, 200 г...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"