Дома Тагови баклава без кори

Таг: баклава без кори

Брз колач “баклава” со ореви, се топи во уста – со...

Фото и рецепт: Цакич Мејра Колачот е наречен “Баклава” и се мери со една иста чаша од 200 мл, само наместо гриз додадов 3 шолји...

Кога сакате брз колач со ореви, а да се топи во...

Сите знаеме дека една е баклава, но ова е нејзини одлична брзинска замена. Кога сакате да пречекате гости или ако сакате брз колач ореви,...

Најбрзата и највкусната баклава без кори ЕМИЛИ, готова е за половина...

Многу брз и вкусен колач. Потребни состојки: 4 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја млеко 1 шолја гриз 1 шолја остро брашно 2 шолји мелени ореви За прелив: 500 мл вода 2...

Вкусна баклава, се мери со чаши, едноставна и брза

Баклава колач со мерки на чаша – готова за 30 минути Потребни состојки: 4 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја млеко 1 шолја гриз 1 шолја остро брашно 2...

Македонска баклава: преубав потурен колач со гриз и ореви, сочен, превкусен!

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 3 јајца 150 г шеќер 15 лажици млеко 15 лажици масло 15 лажици гриз 15 лажици брашно 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 200 г мелени...